Home » Fotbal, International » Campionatul Mondial: Anglia – Italia 1-2. Mario Balotelli marcheaza golul decisiv

anglia-italia 1-2 Italia a reusit sa castige partida cu Anglia in derby-ul grupei D, pentru “squadra azzurra” punctand Marchisio (min. 35) si Mario Balotelli (min.50).

Jocul dintre Anglia si Italia se preconiza a fi unul disputat intre doua formatii de valori apropiate din Europa.

Englezii au inceput partida in ofensiva cu doua ocazii avute de Sterling (sut pe langa poarta) si Jordan Henderson (sut aparat) in primele 5 minute de joc. Cu Gianluigi Bufon nerefacut dupa o accidentare, italienii au debutat la acest Mondial, cu portarul lui PSG, Salvatore Sirigu.

Italienii trec peste inceputul mai greoi de meci si cu ajutorul unui pressing avansat incep sa puna probleme aparari englezilor. Golul vine pentru Campioana Mondiala din 206, in minutul 35, prin Claudio Marchisio, mijlocasul italian reusind un sut precis, mingea strecurandu-se pe langa apararea englezilor. Trupa lui Roy Hodgson nu se lasa intimidata si reuseste rapid egalarea dupa doar doua minute. Wayne Rooney scapa pe contraatac pe banda stanga si ii centreaza perfect lui Daniel Sturridge, atacantul lui Liverpool trimitand decisiv din 5 metri la coltul scurt.

Finalul de repriza apartine Italiei care are doua mari ocazii de gol. Mai intai, Mario Balotteli incearca o executie din unghi de pe partea stanga, cu Joe Hart iesit hazardat din poarta, dar mingea trimisa de atacantul italian este scoasa de pe linia portii de Phil Jagielka. La faza imediat urmatoare, Antonio Candreva trimite puternic spre poarta, dar stalpul stang al portii il salveaza pe Hart. Se fluiera finalul primei reprize si englezii pastreaza acest scor de 1-1.

Italienii aveau sa marcheze rapid dupa pauza, la doar 5 minute, cand Mario Balotelli (foto)trimite letal cu capul din centrarea lui Marchisio. Englezii au trecut din nou in ofensiva, Henderson si Rooney avand doua ocazii importante in minutele 64 si 65, dar fara succes pe tabela de scor. In minutele de prelungire, Italia a mai bifat o mare ocazie, mingea trimisa cu efect de Andrea Pirlo, din lovitura libera, lovind bara transversala.

Asadar, Italia se impune cu 2-1 in derby-ul european al grupei D si se afla pe locul 2 in clasament dupa prima etapa, costaricanii fiind pe prima pozitie datorita victoriei cu 3-1 in fata Uruguayului.

Anglia: Hart, Johnson, Baines, Henderson (Wilshere ’73), Cahill, Jagielka, Welbeck (Barkley ’61), Gerrard, Sturridge (Lallana ’80), Sterling Rooney; Rezerve: Lampard, Smalling, Foster, Oxlade-Chamberlain, Jones, Milner, Lambert, Forster, Shaw.

Italia: Sirigu, Darmian, Chiellini, De Rossi, Barzagli, Paletta, Candreva (Parolo ’79), Verratti (Motta ’57), Balotelli (Immobile ’73), Pirlo, Marchisio. Rezerve: Buffon, De Sciglio, Abate, Cassano, Cerci, Perin, Aquilani, Bonucci, Insigne.

Click aici pentru rezultatele de la Campionatul Mondial de fotbal, Brazilia 2014

Etichete:, , , , , , , , ,