Home » Cupa Mondiala Brazilia 2014, International » Campionatul Mondial: Brazilia-Mexic 0-0. Ochoa a inchis poarta mexicanilor

Campionatul Mondial: Brazilia-Mexic 0-0. Ochoa a inchis poarta mexicanilor

brazilia-mexic 0-0 Brazilia si Mexic au terminat la egalitate in etapa a doua a grupei A. eroul serii fiind Guillermo Ochoa, portarul mexicanilor avand interventii miraculoase la atacurile brazilienilor.

Brazilia si Mexic, invingatoarele in prima etapa din grupa A, s-au intalnit marti seara, in prima partida din etapa a doua a Cupei Mondiale 2014.

Reprezentativa Mexicului a tratat curajos partida, avand si prima ocazie importanta de gol. In minutul 23, Julio Cesar s-a intrebuintat serios la sutul lui Hector Herrera. Brazilienii raspund si Neymar trimite cu capul din careu, dar Ochoa are interventia acestui Mondial, reusind sa respinga de langa bara cu un reflex de zile mari.

In repriza secunda, mexicanii au avut mai multe suturi peste poarta lui cezar, iar brazilienii au continuat sa-l incerce pe portarul mexican. Neymar mai are o buna ocazie si in partea a doua  jocului, iar capitanul Thiago Silva ii incearca si el reflexele lui Ochoa in minutul 86. mexicanii au fost aproape sa dea lovitura pe pamant brazilian, dar sutul lui Raul Jimenez este respins de Julio cesar.

Partida se inchie cu scorul de 0-0, al doilea meci fara gol ca si in intalnirea Iran Nigeria, dar jocul a fost alert, rezultatul final fiind “vina” celor doi portari care s-au intrebuintat serios in aceasta partida.