Home » Handbal, International » Campionatul Mondial de handbal junioare: Muntenegru-Brazilia 25-24. Muntenegru este adversara Romaniei in semifinale

muntenegru handbal junioare CM Macedonia Muntenegru a castigat dramatic in sfertul de finala contra Braziliei, golul victoriei fiind marcat in ultima secunda de joc.

Muntenegru si Brazilia s-au intalnit in cel de-al doilea sfert de finala programat, castigatoarea din aceasta partida urmand sa intalneasca Romania in semifinale.

Muntenegrencele au inceput mai bine partida si au avut un avans de 3 goluri spre sfarsitul primei reprize. Cu un joc tehnic, bazat si pe viteza, braziliencele se apropie la doar un gol dupa primele 30 de minute de joc si intorc rezultatul la inceputul reprizei secunde, avand si 4 goluri avantaj pe tabela, 18-14, in minutul 41.

Avea sa fie totusi un final echilibrat de meci, muntenegrencele revenind in meci, in special datorita aruncarilor “torpila”  de la linia de 9 metri. Brazilia s-a vazut condusa din nou, egaleaza cu 20 de secunde inainte de final si ultimul atac din timpul regulamentar apartine europencelor. Durdina Malovic isi asuma responsabilitatea si arunca “cu sete”, golul fiind validat exact cand ceasul a aratat expirarea timpului de joc.

Durdina Jaukovic a fost cea mai prolifica marcatoare a intalnirii cu 9 reusite, fiind urmata de brazilianca, Arruda Anna Caroline, cu 8 goluri.

Asadar, Romania va intalni Muntenegru in semifinale, vineri de la ora 18:00, cele doua echipe intalnindu-se de doua ori si la Campionatul European desfasurat anul trecut in Polonia. Atunci, Romania a castigat partida din grupa principala dar a pierdut in jocul de clasament pentru locurile 5-6.