Home » Cupa Mondiala Brazilia 2014, Fotbal, International » Campionatul Mondial din Brazilia: Argentina-Iran 1-0. Lionel Messi aduce victoria cu un gol superb marcat in prelungirile partidei

argentina-iran 1-0 Argentina invinge cu mari emotii Iran, golul victoriei fiind marcat de Lionel Messi cu o reusita din afara careului in primul minut din prelungirile partidei.

Argentina, marea favorita a acestei partide, a avut dificultati in ofensiva, reprezentativa iranului practicand o aparare ordonata pe doua linii.

Sud-americanii au dominat categoric la posesie, dar nu au avut inspiratie in fata portii adverse. Argentinienii au avut mai multe ocazii prin Messi, Aguero, Rojo si Higuain, dar fara modificari pe tabela. Higuain a avut cea mai mare oportunitate, cand a scapat fata in fata cu portarul iranian, dar  Alireza Haghighi inchide bine unghiul si retine balonul.

In repriza secunda echipa antrenata de portughezul Carlos Queiroz a scos “coltii” irosind si doua mari oportunitati prin Reza Ghoochannejhad si Ashkan Dejagah, dar de fiecare data Romero intervine salvator. Argentinienii au mai incercat poarta lui Haghighi sis e parea ca Iranul va obtine un egal mare in aceasta seara. Messi are o sclipire de geniu in primul minut din prelungirile partidei, reusind sa marcheze unicol gol al partidei cu un sut cu stangul din afara careului la coltul lung.

Asadar, Argentina invinge cu greu Iran si este calificata deja in optimi, vanad doua victorii obtinute la limita, in fata Bosniei-Hertegovinei si Iranului.

Etichete:, , , , , , , , ,