Home » Fotbal, International » Campionatul Mondial din Brazilia: Uruguay – Costa Rica 1-3 (1-0). Costaricanii reusesc surpriza

uruguay costa rica 1-3 Costa Rica a produs  surpriza in primul meci din grupa D, reusind o victorie categorica in fata semifinalistei de acum 4 ani de la Cupa Mondiala din Africa de Sud.

Desi fara Luis Suarez doar rezerva datorita unei accidentari, uruguayenii porneau ca favoriti in primul meci din grupa D, campioana sud-americana avand un lot mult mai bine cotat decat cel al costaricanilor. Cum Anglia si Italia sunt favorite pentru un loc in optimi, acest meci era important pentru echipele outsidere.

Uruguayenii beneficiaza de o lovitura de pedeapsa in minutul 22, cand fundasul Diaz l-a faultat in careu pe Lugano. Edison Cavani a trasnformat in minutul 24 si se parea ca Uruguay poate obtine lejer cele 3 puncte. Costaricanii nu au avut solutii in acesta prima repriza fiind aproape sa primeasca si golul 2 in minutul 43, cand sutul deviat al lui Diego Forlan este respins in extremis de portarul Keylor Navas.

Costaricanii au jucat cu totul altceva in ofensiva, in partea a doua a jocului, reusind egalarea in minutul 54, prin reusita lui Joel Campbell cu un sut puternic dupa un stop pe piept. Mai mult, costaricanii prin curaj si dupa o lovitura libera executata in minutul 57, Oscar Duarte reia cu capul din unghi, la coltul lung. De mentionat ca Duarte a plecat din pozitie de ofsaid, dar nu a nesanctionata de arbitrii nemti ai intalnirii.  Sud-americanii cedeaza de tot si mai primesc un gol, in minutul 84, Urena profitiand si de iesirea hazardata a portarului Muslera. Sud-americanii raman si in 10 oameni, dupa ce Maxi Periera se pierde cu firea si faulteaza dur in prelungirile partidei.

Costa Rica reuseste o victorie meritata si surprinzatoare in acelasi timp, urmand sa intalneasca Italia, vineri-20 iunie, in etapa a doua din grupa D.

Uruguay: Muslera, Maxi Pereira, Cáceres, Gargano (González ’60) , Lugano, Godín, Stuani, Arévalo Rios, Forlán (Lodeiro ’60) , Cavani, Rodríguez (Hernández ’76) . Rezerve: Fucile, Pereira, Suarez, Muñoz, Giménez, Pérez, Ramírez, Coates, Silva.

Costa Rica: Navas, Gamboa, Díaz Campbell, Umana, Gonzalez, Duarte, Ruiz (Ureña ’83) , Tejeda Valverde (Cubero ’75), Campbell, Borges, Bolanos (Barrantes ’89). Rezerve: Acosta, Myrie, Francis, Granados Maroto, Brenes, Pemberton, Miller, Calvo, Cambronero.

Click aici pentru rezultatele actualizate de la Campionatul Mondial de Fotbal, Brazilia 2014