Home » Fotbal, International » Ce meci pe Anfield! Liverpool-Middlesbrough 2-2 si 14-13 la loviturile de departajare

liverpool-middlesbrough cupa angliei In turul 3 al Cupei Ligii Angliei la fotbal, Liverpool si Middlesbrough s-au intalnit, marti seara, pe Anfield, deznodamantul fiind decis dupa 15 lovituri de departajare de fiecare echipa.

Gazdele desschid scorul rapid, in minutul 10, prin Rosisiter, iar oaspetii egaleaza dupa pauza, in minutul 62, prin Reach.

Jocurile din Cupa Ligii Angliei, in caz de egalitate dupa 90 de minute, sunt decise  cu doua reprize de prelungiri apoi loviturile de la 11 metri, daca se mentine egalitatea pe tabela. A fost cazul si acestei partide, cele doua echipe terminand la egalitate dupa cele 90 de minute regulamentare de joc.

Liverpool trece din nou la conducere in minutul 109, prin Fernandez Saez (jucator intrat in prima repriza de prelungiri), dar Middlesbrough egaleaza din nou prin Bamford, care este faultat in careu, tot el transformand penalty-ul acordat, in minutul 120+4.

Cele doua formatii au ajuns la loteria penalty-urilor, unde si aici avea sa fie o desfasurare thriller. Liverpool transforma primele 4 serii, oaspetii au ratat prima lovitura, iar Sterling avea sansa sa inchida meciul cu a cincea executie pentru gazde. Dar englezul rateaza, Adam Reach marcheaza si dupa cele 5 lovituri de fiecare echipa scorul a ramas egal. Apoi, toti jucatorii au tranformat, inclusiv cei doi portari, Simon Mignolet si Jamal Blackman. A continuat sa fie egal, pana la 14 serii de fiecare echipa, apoi Fernandez Saez (Suso) puncteaza, iar Albert Adomah trimite pe langa poarta, victoria revenind astfel lui Liverpool, cu 14-13 la loviturile de la punctul cu var.

Acest joc de pe Anfield, parca interminabil, intra in istoria Cupei Ligii Angliei, cu cele mai multe lovituri de departajare, 30 in total.