Home » Handbal, National » Ce revenire! CSU Suceava-Stiinta M.D. Bacau 24-26. Oaspetii se impun dupa ce au fost condusi cu 6 goluri la pauza

stiinta md bacau handbal masculin Meci spectaculos la Suceava, din nefericire netransmis TV, unde echipa bacauana a reusit sa intoarca soarta partidei, desi la pauza elevii lui Mateo Garralda erau condusi cu 6 goluri, 18-12.

Vicecampioana la handbal masculin, Stiinta M.D. Bacau s-a complicat serios in deplasarea avuta la Suceava, gazdele avand o prima repriza aproape perfecta.

Desi au inscris 12 goluri in 30 de minute, bacauanii au suferit la capitotlul aparare, primind 18 goluri de la suceveni, o echipa tanara, dar extrem de ambitioasa. Repriza secunda are un alt scenariu, cu o echipa bacauana ce a intors soarta meciului, in special din momentul in care in poarta oaspetilor a intrat Valeriu Erhan. Cu 6 goluri consecutive, bacauanii egaleaza, iar din minutul 54 nu mai primesc gol, reusind sa marcheze de 3 ori in ultimele 6 minute de joc.

Marius Bondar a fost principalul marcator din tabara bacauana, cu 8 reusite, fiind urmat de Michelin Celestin, cu 5 goluri. De salutat si apetitul de gol al coordonatorului estonian Mikk Pinnonen, noua achizitie reusind sa puncteze de 4 ori in aceasta intalnire.

Daca Stiinta M.D. Bacau a scapat de o surpriza neplacuta, nu acelasi lucru putem spune de HCM Constanta, campioana fiind invinsa in deplasare de nou promovata CSM Calarasi, cu scorul de 32-30 (16-15).

Stiinta Municipal Dedeman Bacau: Tamas, Grigoras, Erhan – Bondar (8 goluri), Celestin (5), Pinnonen (4), Dospinescu (3), Rotaru (2), Tokic (2), Johannson (1), Paunică (1), Vartic, Tarita, Iancu, Campan. Antrenor principal: Mateo Garralda.