Home » Fotbal, National » Champions League: Barcelona – Bayern Munchen 3-0. Catalanii au marcat 3 goluri in ultimul sfert de ora de joc

barcelona lionel messi Barcelona s-a impus cu 3-0 in partida cu Bayern Munchen, prin dubla lui Messi si reusita lui Neymar in minutul 4 de prelungiri.

In cea de-a doua semifinala a acestei editii de Champions League, pe Camp Nou, Barcelona a intalnit campioana Germaniei, Bayern Munchen.

Catalanii au dominat teritorial si tactic in prima repriza, dar nu au reusit sa marcheze din doua mari ocazii, Dani Alves si Neymar fiind opriti de inspiratul Neuer.

Bayern a inchis si in repriza secunda culoarele spre propria poarta, dar a urmat o faza care avea sa schimbe radical soarta partidei. In minutul 77, Neymar, cade in careu, dupa un contact cu un fundas advers, arbitrul alearga spre atacantul Barcelonei, dar lasa apoi jocul sa continuie. La acea actiune, Bernat incearca sa dribleze in propria jumate de teren, este deposedat de Dan Alves, acesta ii paseaza lui Messi, iar atacantul argentinian il executa pe Neuer cu un sut puternic, de la marginea careului, la coltul scurt.

Catalanii isi continua jocul ofensiv, iar 3 minute mai tarziu, Messi marcheaza pentru 2-0. A fost o pasa a lui Rakitic, care l-a gasit pe atacantul argentinian, iar acesta se joaca prind dribling cu Boateng si are o executie de exceptie, un lob cu piciorul drept din 5 metri, din unghi, peste Neuer.

In minutul 4 de prelungiri, Neymar scapa singur cu portarul nemtilor si il executa cu “sange rece” pentru un neverosimil 3-0. Asadar, Barcelona se impune cu 3-0 in mansa tur, avand prima sansa la calificarea in marea finala.

Jocul retur este programat pe Allianz Arena, marti, 12 mai.