Home » Fotbal, International, Sporturi » Champions League: Basel-Steaua 1-1. Gazdele egaleaza in prelungirile partidei

Champions League: Basel-Steaua 1-1. Gazdele egaleaza in prelungirile partidei

Basel Steaua 1-1 Steaua a fost aproape de o victorie in Champions League dupa 7 ani, dupa golul reusit de Piovaccari in minutul 17, dar elvetienii reusesc egalarea in minutul 91, ros-albastrii ramanand pe ultimul loc in grupa E, cu doua puncte.

Steaua avea nevoie de o victorie la Basel pentru a mai putea spera la primavara europeana, formatia antrenata de Laurentiu Reghecampf avand doar 1 punct dupa 3 etape.

Prima ocazie a apartinut gazdelor, cand Delgado executa o lovitura libera putin din afara careului, sutul sau trecand pe langa poarta lui Tatarusanu.

Stelistii trec in avantaj in minutul 17, dupa o pasa in adancime a lui Szukala, Piovaccari finalizand cu sange rece din interiorul careului.

Gazdele incep sa construiasca actiuni de atac, Tatarusanu fiind nevoit sa intervina in minutul 25, la actiunea lui Sallah, portarul Stelei respingand decisiv.

Steaua are sansa de a majora scorul in minutul 43, dupa o lovitura de la colt, dar Sommer respinge lovitura de cap a lui Szukala si apoi sutul lui Gardos.

Dupa 45 de minute, Basel era condusa pe teren propriu cu 1-0 si astfel campioana Romaniei spera la prima victorie in grupa.

Basel are prima actiune importanta si in partea secunda a jocului, mingea trimisa de Ivanov cu capul trecand pe langa poarta oaspetilor.

Jocul parea ca se termina cu victoria Stelei dar gazdele nu au renuntat la lupta si reusesc egalarea in minutul 91, cand Stocker a centrat in careu si Giovanni Sio, introdus pe teren in minutul 65, a reluat din cadere decisiv in poarta lui Tatarusanu. Astfel, Steaua ramane fara victorie in grupele Champions League, avand doar doua puncte dupa 4 etape.

In celalalt joc al serii, Chelsea s-a impus din nou cu 3-0 in fata lui Shalke, formatia lui Mourinho fiind pe primul loc in grupa, cu 9 puncte.

Etichete:, , , , , , , , , ,