Home » Fotbal, International » Champions League: FC Porto invinge cu 3-1 pe Bayern Munchen, iar PSG pierde acasa cu 1-3 in fata Barcelonei

barcelona getty images Miercuri, 15 aprilie, s-au disputat celelalte doua partide contand pentru sferturile de finala UEFA Champions League, mansa I.

FC Porto parea sa aiba o misiune dificila in fata campioanei Germaniei, dar portughezii au avut un inceput excelent de meci.

Mai intai, Jackson Martinez recupereaza o minge la marginea careului advers, datorita unei balbaieli a lui Xabi Alonso, iar Neuer e nevoit sa-l faulteze in careu pe atacantul gazdelor. Quaresma il fenteaza pe Neuer, iar Porto conducea inca din minutul 3, cu 1-0. A fost randul lui Dante sa fie neglijent in aparare, iar Quaresma recupereaza mingea si realizeaza dubla dupa doar 10 minute de joc.

Thiago Alcantara reduce din diferenta in minutul 27 si se parea ca Bayern poate reveni in meci. Totusi, FC Porto a fost echipa mai agresiva, reusind si golul de 3-1 in repriza secunda, autor fiind Jackson Martinez.

Este un rezultat aparent suprinzator, dar portughezii se impun meritat cu scorul de 3-1, avand astfel prima sansa pentru returul de la Munchen.

In celalalt meci al serii, FC Barcelona a intalnit in deplasare formatia PSG, echipa franceza eliminand pe Chelsea in optimi. Catalanii au pornit in forta, avand o bara in minutul 14 prin Lionel Messi. Golul vine 4 minute mai tarziu, cand acelasi Messi ii paseaza in careu lui Neymar, iar brazilianul marcheaza cu un sut la coltul lung. In minutul urmator, capitanul gazdelor, Thiago Silva, paraseste terenul accidentat in locul sau intrand David Luiz, desi brazilianul nu era complet refacut.

In repriza secunda, in minutul 67, David Luiz este umilit de Suarez, care il dribleaza trecand mingea printre picioarele brazilianului, iar uruguayanul finalizeaza splendid la coltul scurt dupa ce a mai driblat doi jucatori de la gazde. Acelasi Suarez avea sa reuseasca dubla in minutul 79, cand trece mingea tot printre picioarele lui David Luiz, finalizand cu sut de la marginea careului, direct in vinclul portii lui Sirigu.

Gazdele reusesc golul de onoare, in minutul 82, cand sutul lui Van der Wiel este deviat de Mathieu, mingea poposind in poarta lui ter Stegen. Nu a fost o revenire a gazdelor, iar Barcelona se impune in deplasare cu scorul de 3-1, avantaj linistitor pentru partida retur de pe Cam Nou.