Home » Fotbal, International » Champions League: Ludogorets-Steaua 1-0 dupa 120 de minute de joc si 6-5 dupa loviturile de departajare. Cosmin Moti, eroul partidei

steaua bucuresti champions league Steaua a pierdut dramatic calificarea in grupele Champions League, dupa ce a primit gol in minutul 90 si dupa loviturile de departajare in care portarul bulgarilor de ocazie, Cosmin Moti, a reusit sa apere doua lovituri de la 11 metri.

Steaua a castigat cu 1-0 partida de pe National Arena din prima mansa si parea favorita la calificare, misiunea bulgarilor fiind extrem de dificila.

Totusi bulgarii au avut rabdare in meciul retur de pe teren propriu si a acceptat dominatia Stelei din prima repriza, inchizand spatiile din aparare. De mentionat ca Steaua a fost nevoita sa faca rapid si o schimbare, Cristi Tanase fiind scos de pe teren, in minutul 5, din cauza unei accidentari, in locul sau intrand Nicolae Stanciu.

Lucian Sanmartean a avut ocazia reprizei, in minutul 22, cand a desfacut de unul singur apararea bulgarilor, dar sutul sau din unghi trece putin pe langa poarta.

Apoi a urmat o seara de cosmar pentru stelisti cu o repriza secunda foarte slaba, doar Araluskis reusind sa se remarce in cateva randuri. Szukala are sansa meciului, dupa o lovitura libera executata de Sanmartean, fundasul Stelei trimite periculos spre poarta, dar portarul Stoyanov respinge decisiv trimitand mingea in bara laterala. Gazdele isi continua jocul de constructie si reusesc sa egaleze in minutul 90, cu o executie de exceptie a lui Wanderson, un sut bine plasat din afara careului.

In prelungiri tot Arlauskis se remarca din tabara Stelei, in timp ce portarul gazdelor s-a remarcat in mod negativ. In ultimul minuit de prelungiri, Varela scapa singur spre poarta bulgarilor, Stoyanov iese neinspirat si il faulteaza in afara careului pe jucatorul stelist.

Cum bulgarii au efectuat cele 3 schimbari permise de regulament, in locul lui Stoyanov a intrat Moti, vizibil plin de incredere in capacitatile sale. Lovitura libera a ramas fara rezultat, iar partida se decide la loviturile de departajare, cu acelasi Moti in poarta bulgarilor.

Tot Moti executa primul pentru Ludogorets, precis, fara speranta pentru Arlauskis. Claudiu Keseru il urmeaza tot cu un sut precis. Apoi au urmat doua parade ale lui Arlauskis si Moti, la suturile lui Wanderson, respectiv, Pirvulescu. Hamza, Szukala, Junior Caicara, Adi Popa, Marcelinho si Varela au marcat, fiind nevoie de lovituri suplimentare. Dyakov, Prepelita si Espinho au continuat seria reusitelor, dar partida se incheie cu executia telefonata a lui Cornel Rapa si parada incredibila a fundasul Cosmin Moti, care devine eroul bulgarilor in aceasta seara.

Asadar, Steaua pierde grupele Champions League, dar este repartizata in urnele pentru grupele Europa League, extragerea avand loc vineri dupa-amiaza.