Home » Fotbal, International » Champions League: Manchester United – Olympiacos 3-0. Hattrick-ul lui Van Persie o califica pe United in sferturile de finala

FBL-EUR-C1-MAN UTD-OLYMPIAKOS Revenire spectaculuoasa a lui Manchester United pe “Teatrul Viselor”, englezii reusind sa intoarca avantajul lui Olympacos, dupa 2-0 din prima mansa. Van Persie realizeaza hattrickul decisiv pentru calificarea diavolilor rosii” in sferturile de finala Champions League.

Dupa 2-0 din prima mansa, Olympiacos pornea ca favorita in returul cu Manchester United, pe “Teatrul Viselor”. United, cu un sezon dezamagitor sub comanda lui David Moyes,  juca un meci de totul sau nimic.

Gazdele au intrat in lupta cu un Robin van Persie in mare forma, evolutia atacantului olandez avea sa fie asul din maneca lui David Moyes, marcand de 3 ori in poarta grecilor. Mai intai, van Persie scoate un 11 metri in minutul 24, transformat tot de el cu un sut precis. In minutul de prelungire al primei reprize, olandezul mai puncteaza o data, aducand egalarea  la general.  Golul calificarii avea sa vina la 6 minute de la reluare, cu un sut cu stangul din lovitura libera. Cele doua formatii nu au mai marcat pana la finalul intalnirii si Manchester United obtine calificarea in sferturile de finala.

In celalalt meci al zilei, Borussia Dortmund pierde acasa in fata lui Zenit, cu 1-2, dar nemtii obtin calificarea dupa 4-2 din partida tur.