Home » Fotbal, International » Champions League: Steaua – Schalke 0-0. Ros-albastrii eliminati din Europa

Champions League: Steaua – Schalke 0-0. Ros-albastrii eliminati din Europa

Steaua - Schalke 0-0 Steaua termina la egalitate partida disputata marti seara pe National Arena, contra nemtilor de la Schalke 04, si desi mai are de disputat un joc la Chelsea,  ros-albastrii vor termina pe ultimul loc in grupa E – Champions League.

Stelistii aveau nevoie de o victorie in meciul cu Schalke pentru a spera la primavara europeana si de un rezultat negativ a lui Basel in partida cu Celsea.

Prima repriza au fost anosta, cele doua echipe s-au tatonat si s-au  obisnuit cu ninsoarea de pe National Arena. Desi Steaua a avut 51 la suta posesie, nemtii au stat organizat in aparare, incercand sa puncteze prin atacuri rapide.

Gazdele au jucat cu totul altceva in partea secunda a partidei, prima actiune periculoasa la poarta nemtilor avand loc in minutul 59, cand Prepelita si Chipciu s-au invitat reciproc pentru sutul decisiv. Schalke raspunde 5 minute mai tarziu, dar sutul lui Jones trece pe langa poarta.

Apoi, stelistii incep sa domine teritorial partida, Tanase avand o sansa de gol, dar sutul sau din lovitura libera, din minutul 76,  a sters stalpul portii lui Fahrmann. Stanciu are o mare ocazie de gol in minutul 84, dar jucatorul Stelei a incercat o scarita, procedeu pretentios care nu i-a reusit. Imediat, nemtii raspund pe contraatac sutul lui Szalai fiind retinut de Tatarusanu. Ultima actiune memorabila a partidei ii apartine lui Piovaccari, reluarea sa cu capul fiind retinuta de pe centrul portii de portarul nemtilor.

Asadar, stelistii nu simt gustul victoriei in faza grupelor Champions League, si cu 3 puncte stranse in 5 jocuri disputate, nu mai are sansa, nici macar matematica, de a continua in Europa.

In cealalt joc al serii, Basel obtine, din nou, victoria in fata lui Chelsea, cu 1-0 pe teren propriu, acumuland 8 puncte, fiind momentan pe locul secund in grupa.