Home » Bacau, International, National, Volei » Champions League: Stiinta Bacau – Tauron MKS Dabrowa Gornicza 3 – 1. Au iesit onorabil!

Champions League: Stiinta Bacau – Tauron MKS Dabrowa Gornicza 3 – 1. Au iesit onorabil!

Stiinta Bacau volei feminin Stiinta Bacau a castigat in fata proprilor suporteri in ultimul joc de Champions League, dar paraseste cupele europene in acest sezon.

Bacauancele aveau nevoie de o victorie cu 3-0 sau 3-1 pentru a prinde locul 3 in grupa si a spera la o calificare in Cupa CEV, calificare accesibila primelor 4 echipe ca numar de puncte de pe locul 3 din Grupele Champions League.

Stiinta a inceput bine jocul dar polonezele au pus stapanire pe primul set pe care l-au castigat cu 25-10.

Setul 2 avea sa schimbe radical soarta partidei, bacauancele revenind in joc. Gazdele au condus cu 21-18 si 24-21, dar oaspetele au revenit si au fost egale bacauancelor pana la punctul 29. Elevele antrenate de Florin Grapa nu au cedat in acest set tensionat si s-au impus cu 31-29.

Actul 3 a fost castigat clar de Stiinta (25-16), setul 4 fiind, din nou, foarte echilibrat, 8-8, 15-15, 18-18. Polonezele au condus apoi, cu 21-19, dar Stiinta revine inca o data si castiga setul cu 25-23.

De mentionat ca antrenorul Florin Grapa a mutat inca din setul 1, cand au intrat Roxana Bacsis si Lucia Gaido. Desi, cu 15 servicii gresite (fata de 6 ale adversarelor) bacauancele se impun datorita unei eficiente superioare pe faza de atac si la blocaj in momentele cheie ale jocului.

Victoria este una de palmares pentru bacauance, care si-au adjudecat astfel si locul 3 in grupa F Champions League. Formatia bacauana este la sfarsit de drum in cupele europene, fiind echipa cu cel mai mic punctaj de pe locul 3, nereusind astfel calificarea in Cupa CEV.

Stiinta Bacau Echipa de start: Denisa Rogojinaru (15 puncte), Mihaela Herlea, Monica Potokar (19), Alexandra Sobo (16), Kim Staelens (2), Mimi Sosa (16), Marina Vujovic – libero. Au mai jucat: Roxana Bacsis (9), Aleksandra Petrovic, Sabina Miclea-Grigoruta, Lucia Gaido. Antrenor: Florin Grapa.