Home » Fotbal, International » Champions League: Stromsgodset – Steaua 0-1. Gabriel Iancu marcheaza o bijuterie de gol

steaua bucuresti champions league Steaua a castigat la limita in deplasarea de la campioana Norvegiei la fotbal, cu doua reprize total diferite ca joc, golul victoriei fiind marcat de Gabriel Iancu, in minutul 49, printr-o executie de exceptie.

Steaua a suferit la Drammen, campioana Norvegiei dominand in prima parte a jocului.  Giedrius Arlauskis a fost jucatorul providential pentru Steaua, portarul lituanian fiind sigur in interventii.

Prima mare ocazie de gol vine in minutul 31, dupa un “desen” de pase a norvegienilor, Ogunjimi suteaza puternic, dar Arlauskis arata ca este si portar de reflex. Steaua, fara solutii in ofensiva in prima repriza, s-a revansat in debutul reprizei secunde, reusind sa marcheze rapid, la 4 minute de la reluare. A fost nevoie de o executie sublima a lui Gabriel Iancu, dupa o preluare pe piept, atacantul reluand cu finete peste portarul gazdelor.

Stelistii au avut sansa sa se distanteze decisiv, la trei cotraatacuri taioase, dar Latovlevici Chipciu si Vilceanu (intrat in minutul 90) sunt neinspirati la finalizare.

Ultima ocazie de gol apartine gazdelor, dar din nou se remarca portarul Arlauskis, cel mai constant jucator al Stelei in aceasta partida.

Asadar, Steaua debuteaza cu o victorie in Champions League, partida retur fiind programata pe 23 iulie, pe Arena Nationala.

Steaua: Arlauskis – Rapa, Varela, Szukala, Latovlevici, Prepelita, Sanmartean (Vilceanu ’90), Pirvulescu (Stanciu ’58), Chipciu, Tanase, Iancu (Filip ’75).  Rezerve: Cojocaru, Neagu, Gradinaru, Keseru.