Home » Handbal, International » CM handbal masculin 2017: Spectacol total facut de Franta la debut! Franta – Brazilia 31-16

franta brazilia handbal masculin Tara organizatoare a turneului final s-a impus categoric in meciul de deschidere, invingand Brazilia cu 31-16 (17-7).

La primul meci al Campionatului Mondial de handbal masculin, desfasurat pe 11 ianuarie in Accorhotels Arena, au fost prezenti 15609 de spectatori, record pentru un meci de handbal disputat in Franta.

Gazdele au inceput in forta partida, conducand cu 11-3 in minutul 18. La pauza, Franta avea deja 10 goluri avantaj in fata Braziliei, 17-7. Desi in repriza secunda au evoluat si rezervele, gazdele au castigat fara emotii meciul de debut, la 15 goluri diferenta.

Cei doi portari francezi, Thierry Omeyer si Vincent Gerard, au fost la inaltime, avand numeroase parade spectaculoase. Nici atacul nu a dezamagit, 13 jucatori (din 15 inscrisi pe foaia de joc) marcand pentru gazde. Valentin Porte a fost cel mai bun marcator al partidei, cu 6 reusite, fiind urmat de brazilianul Jose Guilherme Toledo, cu 5 goluri.

Francezii nu au impresionat doar prin scorul facut, ci si prin modul cum si-au dominat adversarul de la inceputul jocului si pana la fluierul final.

Pe 12 ianuarie se vor disputa si celelalte doua partide ale grupei A, Rusia-Japonia si Polonia-Norvegia.

Franta – Brazilia   31-16 (17-7)

Franta: Thierry Omeyer, Vincent Gerard (1 gol) – Valentin Porte (6 goluri), Olivire Nyokas (3), Daniel Narcisse (3), Nikola Karabatic (3), Michael Guigou (3), Adrien Dipanda (3), Nedim Remili (2), Luc Abalo (2), Cedric Sorhaindo (2), Vincent Gerard (1), William Accambray (1), Luca Karabatic (1), Ludovic Fabregas (1). Antrenor principal: Didier Dinart.

Brazilia: Malik Santos (1 gol), Augusto Almeida – Jose Toledo (5), Henrique Teixeira (3), Pedro Silva (2), Fabio Chiuffa (2), Malik Santos (1), Miguel Torriani (1), Lucas Candido (1), David Novais (1). Antrenor principal: Washington Silva.