Home » Handbal, National » Costica Buceschi: “Victoria noastra aici ne-a dat un elan si o optiune serioasa la titlu”

hcm baia mare  Baia Mare a realizat o victorie importanta (35-30) pe terenul celor de la Corona Brasov, in primul meci din Final 3 al Ligii Nationale de handbal feminin. Iata ce a declarat antrenorul Costica Buceschi, pentru jurnalsportiv.ro, dupa partida de la Brasov:

“In prima repriza am jucat destul de greoi, a fost o presiune pusa din partea celor Brasov, pe tot ce era legat de Baia Mare, care s-a vazut si in evolutia noastra din teren. Brasovul a jucat foarte bine in prima repriza cu extremele. Poarta nu a reusit sa aiba aceeasi evolutie ca in celelalte meciuri contra lor, iar rezultatul la pauza a fost meritat. Am vorbit cu fetele la pauza si au intrat mai hotarate pe teren. Am schimbat si sistemul defensiv. Pe final, Paula si-a intrat din nou in mana, reusind sa apere foarte bine si sa puna cateva mingi pe contraatac, care a facut o diferenta destul de mare intre noi si Brasovul. Aurelia Bradeanu este o jucatoare foarte buna care trage echipa dupa ea. Am incercat in prima repriza sa o tinem mai departe de partea noastra si prin faptul ca ne-am concentrat asupra ei, am lasat extremele mai libere si au inscris goluri usoare de la semicerc. Un ajutor foarte mare a avut si Babeanu, care a reusit sa o suplineasca pe Paula. A intrat bine in meci si a dat incredere apararii. In repriza a doua am facut 3 schimbari atac aparare, sa dau sansa mai mare jucatoarelor de atac sa se odihneasca. Bineinteles, apararea si-a spus cuvantul in momentele cheie si am facut contraatacuri foarte usoare in care am inscris. A fost un joc foarte dificil pentru ca s-a luat campionatul de la zero si pentru ca a fost primul joc la Brasov acasa. Cred ca o victoria noastra aici ne-a dat un elan si o optiune serioasa la titlu”.

HCM Baia Mare va sta in urmatoarea etapa din Final 3, programata sambata-17 mai, in care se vor intalni Dunarea Braila si ACS Corona 2010 Brasov.