Home » Handbal, National » CSM Bucuresti cucereste si Cupa Romaniei! CSM Bucuresti – HCM Roman 32-24 (15-13)

csm bucuresti handbal feminin cupa romaniei CSM Bucuresti s-a impus in finala Cupei Romaniei, terminand sezonul cu o tripla de vis, 3 trofee din 3 posibile: Campionatul, Liga Campionilor si Cupa Romaniei.

Sambata seara s-a disputat finala Cupei Romaniei la handbal feminin, dintre CSM Bucuresti si HCM Roman.

Romascancele au inceput mai bine jocul, conducand cu 4-1 in minutul 4. Detinatoarea Ligii Campionilor a revenit rapid, iar dupa 10 minute de joc scorul era egal, 6-6. CSM Bucuresti a preluat conducerea, insa echipa romascana nu a cedat, reusind sa egalezela 13 in minutul 28. Bucurestencele nu mai primesc gol pana la pauza, avand un avantaj de doua goluri dupa primele 30 de minute de joc, 15-13. De mentionat si forma buna a portarilor din aceasta finala, toti cei 3 portari de la CSM Bucuresti si Viktoriya Tymoshenkova de la HCM Roman aparand in prima repriza cel putin cate o aruncare de la 7 metri.

HCM Roman a ramas fara Marinela Gherman in minutul 35, iar formatia din capitala s-a distantat la 7 lungimi in minutul 44, 21-14. CSM Bucuresti nu mai are emotii pana la final, castigand Cupa Romaniei cu 32-24. Echipa bucuresteana a reusit o performanta istorica pentru handbalul romanesc, castigand toate cele 3 competitii la care a participat.

De remarcat si finalista HCM Roman, care a rezistat o repriza in fata cele mai puternice echipe din Europa din acest sezon.

CSM Bucuresti – HCM Roman 32-24 (15-13)

CSM Bucuresti: Mayssa Pessoa, Jelena Grubisic, Alina Iordache – Isabelle Gullden (4 goluri), Iulia Curea, Ana Paula Rodrigues (5), Line Jorgensen (5), Cristina Varzaru (6), Aurelia Bradeanu (3), Linnea Torstensson (1), Cristina Nan, Ekaterina Vetkova (2), Carmen Martin (2), Oana Manea, Maria Fisker (3), Elena Nicula (1). Antrenor principal: Kim Rasmussen.

HCM Roman: Viktoriya Tymoshenkova, Tereza Pislaru -  Anca Caramalau, Loredana Vartic (2 goluri), Lacramioara Cilici (1), Ana Maria Iuganu (2), Oana Chitacu (1), Ionela Ciobanu, Carmen Stoleru (5), Raluca Agrigoroaie (1), Iryna Glibko (11 goluri), Marilena Gherman, Cynthia Tomescu (1).