Home » Handbal, International, National » CSM Bucuresti este castigatoarea Champions League, dupa un meci “thriller” cu prelungiri si aruncari de la 7 metri

csm bucuresti champions league handbal feminin Campioana Romaniei la handbal feminin a devenit si “regina” Europei, dupa o finala de poveste, castigand trofeul Champions League pe terenul celor de la Gyori Audi Eto.

Dupa 6 ani de la ultima prezenta a unei echipe romanesti in finala Champions League, CSM Bucuresti a intalnit in ultimul act al competitiei, echipa organizatoare a Final Four-ului, Gyor Audi Eto .

“Bucurestencele” au pornit  cu sansa a doua, in aceasta finala, echipa gazda fiind considerata marea favorita. Totusi, formatia bucuresteana si-a aratat valoarea reusind inca un meci de poveste.

Dupa un inceput ezitant al celor doua formatii, s-au evidentiat in ofensiva Isabelle Gulden (CSM) si Heidi Loke (Gyor), cele doua jucatoare fiind si principalele marcatoare ale primei reprize. Cea mai mare diferenta de scor a f0st doar de doua goluri, Gyor conducand cu 8-6 si 9-7. Pe final de repriza “bucurestencele” au revenit puternic, reusind sa conduca pentru prima oara in aceasta partida cu 13-12, acesta avand sa fie si scorul consemnat la pauza.

S-a mers cap la cap in repriza secunda, gazdele reusind desprinderea la doua goluri in minutul 55, 21-19. Inca o data, campioana Romaniei revine in joc, egaleaza la 21, dar primeste gol cu doar 15 secunde ramase de joc. Cand se parea ca victoria va reveni gazdelor, “bucurestencele” revin in forta si reusesc egalarea prin golul lui Linnea Torstensson, cu doar 3 secunde pana la incheierea celor 60 deminute regulamentare. S-a terminat egal, 22-22, iar finala Ligii Campionilor a avut nevoie de prelungiri pentru aflarea noii campioane.

Gazdele au condus si dupa prima repriza de prelungiri, 22-24, dar inca o data campioana Romaniei revine fantastic si egaleaza la 25, dupa ce Isabelle Gulden transforma o aruncare de la 7 metri.  Asadar, dupa o lupta fantastica de 70 de minute, s-a trecut la aruncarile de departajare.

CSM Bucuresti a avut prima aruncare, reusita de Gulden, iar Kovacsics egaleaza pentru Gyor. Carmen Martin aduce din nou pe CSM in avantaj, iar apoi a fost o mutare inspirata din partea campioanei Romaniei. Pessoa a inlocuit-o pe Grubisic, iar brazilianca respinge decisiv cu piciorul aruncarea olandezei Groot. A urmat golul lui Rodrigues si inca o parada de exceptie marca Pessoa, CSM conducand cu 3-1 dupa 3 aruncari.  Aurelia Bradeanu putea decide soarta finalei, iar experimentata internationala a marcat golul victoriei, care aduce trofeul Champions League la Bucuresti.

A fost o lupta extraordinara a formatiei bucurestene, care s-a comportat exemplar pana la fluierul final. Astfel, CSM Bucuresti intra in istoria competitiei, reusind sa castige trofeul Champions League chiar la debut.

Felicitari tuturor celor implicati pentru aceasta umitoare performanta!

CSM Bucuresti – Gyori Audi Eto   25-25 ( dupa doua reprize de prelungiri) si 4-1 dupa aruncarile de departajare

Evolutia scorului – min. 5: 1-1, min.10: 3-4, min.15: 4-5,  min.20: 7-9, min. 25: 10-10, min. 30: 13-12, min. 35: 14-13, min. 40: 15-15, min. 45: 16-16, min. 50: 19-18, min.55: 19-21, min. 60: 22-22, min. 65: 22-24, min. 70: 25-25.

CSM Bucuresti: Jelena Grubisic, Mayssa Pessoa: Isabelle Gullden (15 goluri) , Iulia Curea, Ana Paula Rodrigues (2), Line Jorgensen, Alina Iordache, Cristina Varzaru (1), Bianca Bazaliu, Aurelia Bradeanu (1), Linnea Torstensson (3), Cristina Nan, Ekaterina Vetkova, Carmen Martin (4), Oana Manea (3), Maria Fisker. Antrenor principal: Kim Rasmussen.