Home » Handbal, National » CSM BUCURESTI – ”U” ALEXANDRION CLUJ 33-19. CSM București a câștigat al doilea titlu de campioană națională la handbal feminin

13007295_1076431212410657_3310218561631500787_n       CSM București și-a asigurat titlu de campioană națională la handbal feminin după victoria contra echipei U Alexandrion Cluj, chiar din penultima etapă a Ligii Naționale. Datorită avantajului față de echipa clasată pe locul doi, HCM Baia Mare, bucureștencele  au primit medaliile și trofeul de campioane chiar la ele acasă, în Sala Polivalentă din București.
        U Alexandrion s-a prezentat la București fără două jucătoare de bază, Florina Chintoan și Cristina Laslo, dar și fără antrenorul principal, Carmen Amariei, locul acesteia fiind luat de Luminița Huțupan Dinu. Chiar și în aceste condiții, tinerele jucătoare, o parte din ele fiind chiar junioare, au reușit să țină piept campioanei în prima parte a meciului, demonstrând ca au un mare potențial.

Primul gol al meciului a fost înregistrat abia în minutul 3, pentru CSM București, prin Carmen Martin,  însă Andreea Tetean a adus egalitatea în scurt timp. S-a continuat în același ritm, cu diferența minimă de un gol până în minutul 15, când CSM București a început să-și mărească avantajul, până la 8 goluri, la pauză  scorul fiind 16-8.

În debutul reprizei secunde, U Alexandrion Cluj a reuțit să reducă diferența la 4 goluri, scor 19-15. Începând cu minutul 40, și pe fondul căderii fizice a clujencelor, CSM București și-a mărit din nou avantajul, reușind să câștige meciul la o diferență de 14 goluri, scor final 33-19.

La scurt timp după finalul meciului, CSM București - campioana României la handbal feminin, sezonul 2015-2016, a fost premiată în cadrul  unei frumoase festivități.

Sursa foto: CSM Bucuresti – pagina facebook