Home » Fotbal, International » Cupa Ligii Angliei: Sunderland ajunge in finala dupa ce a trecut de Manchester United la loviturile de departajare

Sunderland cupa ligii Angliei   Daca Manchester City s-a calificat lejer in finala dupa ce a trecut de West Ham in dubla mansa cu 9-0, cea de-a doua finalista s-a decis dupa un thriller pe “Teatrul Viselor”. Miercuri seara s-a disputat returul din cea de-a doua semifinala, Sunderland reusind calificarea in finala Cupei Ligii, dupa ce a trecut de Manchester United la loviturile de departajare.

Manchester United a pierdut partida din deplasare (1-2) si avea nevoie pe Old Trafford de o victorie la doua goluri diferenta, pentru a evita prelungirile partidei. In Cupa Ligii Angliei golurile marcate in deplasare se contabilizeaza doar dupa disputarea si celor doua reprize de prelungiri a cate 15 minute fiecare.

Fara Wayne Rooney si Robin van Persie accidentati, Manchester marcheaza singurul gol al partidei, din timpul regulamentar de joc, prin Jonny Evans, in minuutl 37. Danny Welbeck a centrat la un corner al gazdelor iar fundasul irlandez a reluat decisiv cu capul.

Acesta avea sa fie si scorul dupa 90 de minute de joc, fiind nevoie de prelungiri pentru a desemna castigatoarea. Finalul avea sa fie extrem de spectaculos cu 2 goluri in ultimele 2 minute. Mai intai,  Phillip Bardsley avea sa aduca egalarea pentru Sunderland cu un sut cu dreptul din afara creului, scor la care echipa oaspete era calificata in finala. Dar Javier Hernandez strica socotelile “pisicilor negre” si marcheaza in minutul 120, cu un sut precis cu stangul din interiorul careului mic. Astfel, cele doua echipe raman la egalitate dupa cele doua manse (3-3) si cu acelasi nuamr de goluri marcate in deplasare, partida fiind decisa la loviturile de departajare.

A urmat apoi o serie atipica de lovituri pentru cele doua formatii, doar 3 jucatori din 10 reusind sa marcheze. Darren Fletcher a fost singurul jucator de la Manchester care a marcat, in timp ce Marcos Alonso si Ki-Sung Yung au punctat pentru oaspeti. La ultima lovitura de departajare, portarul oaspetilor, Mannone, apara sutul lui Rafael si Sunderland se califica dupa thrillerul de pe Old Trafford.

Asadar, Manchester City si Sunderland se vor intalni in finala Cupei Angliei, ce sa va disputa pe 2 martie, pe stadionul Wembley.

Etichete:, , , , , , , , , , ,