Home » Fotbal, International » Cupa Mondiala 2014: Brazilia-Croatia 3-1. Neymar si Oscar au marcat pentru gazde

brazilia croatia 3-1 Brazilia a inceput cu dreptul aceasta Cupa Mondiala organizata pe propriul teren,  reusind victoria cu 3-1 pe Sao Paulo, in fata Croatiei, golurile gazdelor fiind marcate de Neymar si Oscar.

Croatii nu s-au lasat intimidat de atmosfera din tribune si au inceput extrem de curajosi partida de pe Arena Sao Paulo, avand si primele actiuni periculoase ale jocului. “Apetitul” ofensiv al oaspetilor avea sa fie rasplatit in minutul 11, cand centrarea lui Ivica Olic este reluata in proprie poarta de Marcelo.

Parea un inceput dezastruos pentru gazde, iar Neymar a fost la un pas sa faca o seara neagra pentru brazilieni, dupa un fault asupra lui Modric, la un contact aerian, sanctionat corect de arbitrul intalnirii cu cartonas galben.

Croatii mai au o ocazie in minutul 29, iar  in acelasi minut, Oscar recupereaza o minge la jumatatea terenului si ii paseaza lui Neymar, atacantul brazilian marcand golul egalizator cu un sut plasat la coltul lung din afara careului. Acesta avea sa fie si scorul pauzei dupa primele 45 de minute de joc.

Arbitrul Japnoez Yuichi Nishimura avea sa devina eroul negativ pentru croati, dupa ce a dictat penalty la caderea in careu a lui Fred din minutul 68, decizie contestata de oaspeti. Neymar transforma cu un sut puternic si gazdele erau un grafic pentru cele 3 puncte ale jocului. Croatii nu au cedat fiind apropae de egalare in minutul 90, dar Julio Cezar a respins providential pentru gazde. A Selecao avea sa scape definitiv de emotii, in primul minut de prelungiri, cand Oscar a marcat cu un sut precis la colul scurt de la aproximativ 18 metri.

Asadar Brazilia debuteaza cu o victorie la Campionatul Mondial, Neymar si Oscar aratand pofta de joc pentru gazde. Brazilia va disputa jocul 2 al grupei, marti-17 iunie, in compania reprezentativei Mexicului, cu incepere de la ora 22:00 (ora Romaniei) , in timp ce Croatia va intalni Camerun, joi-19 iunie, cu incepere de la ora 01:00.

Brazilia – Croatia   3-1 (1-1)

Neymar ’29, ’71 (pen.), Oscar 90+1 -  autogol Marcelo ’11

Brazilia (4-2-3-1): Julio Cesar – Dani Alves, Marcelo, Luiz Gustavo, Thiago Silva, David Luiz, Oscar, Paulinho (’63 Hernanes),  Fred, Neymar (’88 Ramires), Hulk (’68 Bernard). Rezerve: Jefferson, Fernandinho, Dante, Maxwell, Henrique, Willian, Jo, Victor, Maicon. Antrenor: Luiz Felipe Scolari.

Croatia (4-5-1): Stipe Pletikosa - Darijo Srna,  Sime Vrsaljko, Ivan Rakitic,  Vedran Corluka, Dejan Lovre,  Ivan Perisic, Luka Modric, Nikica Jelavic (’78, Ante Rebic), Mateo Kovacic (’61 Marcelo Brozovic), Ivica Olic. Rezerve: Oliver Zelenika, Danijel Pranjic, Ognjen Vukojevic, Gordon Schildenfeld, Cruz Campos, Domagoj Vida, Eduardo, Danijel Subasic;