Home » Cupa Mondiala Brazilia 2014, Fotbal, International » Cupa Mondiala, Brazilia 2014: Belgia-Algeria 2-1 (0-1). Belgienii intorc soarta meciului in repriza secunda

Cupa Mondiala, Brazilia 2014: Belgia-Algeria 2-1 (0-1). Belgienii intorc soarta meciului in repriza secunda

belgia-algeria 2-1 Belgia a castigat in partida de debut de la Cupa Mondiala din Brazilia, golurile belgienilor fiind marcate in repriza secunda de rezervele Marouane Fellaini (min.70) si Dries Mertens (min.80).

Belgienii porneau mari favoriti in primul joc al grupei H, dar Algeria s-a dovedit a fi un adversar incomod.

Africanii s-au dovedit mai periculosi in prima repriza, primind si lovitura de pedeapsa la faultul evident al lui Jan Vertonghen la mijlocasul Sofiane Feghouli. Acelasi feghouli transforma cu fenta penalty-ul in minutul 24, si formatia mai slab cotata trecea la conducere.

Belgienii au fost parca paralizati in ofensiva, singura actiune notabila a primei reprize avand loc in minutul 44, cand sutul lui Nacer Chadli este aparat de portarul algerian. partea a doua a fost mult mai animata odata cu intrarile lui Mertens, Origi si fellaini. Ultimul, jucatorul lui Manchester United, a adus egalarea in minutul 70, cu o lovitura de cap, mingea lovind si bara transversala. Belgienii prind curaj si mai marcheaza o data , in minutul 80, cand Edin Hazard ii paseaza lui Dries Mertens, acesta marcand cu “sete” in poarta lui M’Bolhi.

acesta avea sa fie si scorul final, iar Belgia reuseste sa-si respecte statutul de favorita a grupei, dupa primul meci disputat.

Belgia: Courtois, Alderweireld, Kompany, Van Buyten, Vertonghen, Witsel, Dembele (’65 Fellaini), Chadli ( ’45 Mertens), De Bruyne, Hazard, Lukaku (’65 Origi).  Rezerve: Mignolet, Vermaelen, Mirallas, Defour, Lombaerts, Januzaj, Vanden Borre, Ciman, Bossut.

Algeria: M’Bolhi, Halliche, Bougherra, Medjani (’84 Ghilas), Ghoulam, Bentaleb, Mostefa, Taider, Mahrez (’71 Lacen), Soudani (‘ 66 Slimani), Feghouli. Rezerve: Si Mohamed, Belkalem, Mesbah, Yebda, Brahimi, Cadamuro, Djabou, Mandi, Zemmamouche.

Click aici pentru rezultatele actualizate si marcatorii de la Campionatul Mondial din Brazilia