Home » Fotbal, International » Cupa Mondiala Brazilia 2014: Mexic-Camerun 1-0 (0-0). Oribe Peralta a marcat golul victoriei

mexic-camerun 1-0 Astazi s-a disputat cel de-al doilea meci din grupa A, mexicanii reusind o victorie la limita in fata reprezentativei Camerunului.

Pe o vreme ploiasa dar peste 20 de grade Celsius, Mexic si Camerun s-au intalnit astazi, de la ora 19.00,  in cel de-al doilea joc din etapa I a grupei A. Mexicanii au intrat mai motivati reusind chiar sa marcheze in minutul 11, prin Giovani dos Santos, dar golul a fost anulat gresit pe motiv de ofsaid la atacantul mexican. Si camerunezii au marcat in prima repriza, dar golul a fost anulat, de aceasta data decizia de ofsaid fiind cea corecta. Mexicanii sunt pe punctul sa-si piarda rabdarea, cand Dos Santos marcheaza din nou, golul fiind iarasi anulat eronat pe motiv de ofsaid.

Mexicanii au inceput la fel de determinati si repriza secunda, iar golul avea sa vina in minutul 61. Acelasi Giovani dos Santos suteaza la poarta, Itandje respinge in fata, iar Oribe Peralta, din urmarire, puncteaza in poarta camerunezilor. Africanii au incercat sa restabileasca egalitatea, iar in minutul 90, Benjamin Moukandjo are o sansa buna de egalare dar Ochoa se evidentiaza printr-o parada sigura. “Chicharito” Hernández are ultima ocazie a meciului, in prelungiri, dar atacantul lui Manchester United reia defectuos din 7 metri.

Partida se termina cu victoria Mexicului, care se afla pe locul 2 in clasamentul grupei A dupa prima etapa. In etapa a doua mexicanii intalnesc favoritii grupei, Brazilia, marti-17 iunie, cu incepere de la ora 22.00.

Mexic-Camerun   1-0 (0-0)

Oribe Peralta ’61;

Mexic (5-3-2): Ochoa, Layun, Moreno, Marquez, Rodriguez, Aguilar, Guardado (‘ 69 Fabian), Vazquez, Herrera ( ’92 Salcido), Giovani, Peralta (’74 Hernandez). Rezerve: Corona, Reyes, Jimenez, Pulido, Ponce, Brizuela, Aquino, Pena, Talavera.

Camerun (4-3-3): Itandje, Djeugoue (’45 Nounkeu), N’Koulou, Chedjou, Assou-Ekotto, Song (’79 Webo), Mbia, Enoh, Moukandjo, Eto’o, Choupo-Moting. Rezerve: Feudjou, Aboubakar, Makoun, Bedimo, Fabrice, Salli, Matip, Nyom, N’Djock.

Clasamentul  Grupei A dupa prima etapa: 1) Brazilia 3 p. (3-1); 2) Mexic 3 p. (1-0); 3) Camerun 1 p. (0-1); 4) Croatia 0 p. (1-3) ;