Home » Cupa Mondiala Brazilia 2014, Fotbal, International » Cupa Mondiala: Croatia-Camerun 4-0. S-a simtit revenirea lui Mario Mandzukic

Cupa Mondiala: Croatia-Camerun 4-0. S-a simtit revenirea lui Mario Mandzukic

croatia camerun 4-0 Croatia a obtinut o victorie categorica in fata Camerunului, in etapa a doua a grupei A, Mario Mandzukic a marcat doua goluri la primul sau meci de la acest Campionat Mondial.

Croatii au controlat inceputul de joc, marcand rapid in minutul 11 prin Ivica Olic, cu un sut din 7 metri din pasa lui Ivan Perisic. Camerunezii au fost la fel de dezorientati ca in meciul cu Mexicul, neavand solutii in ofensiva. Mai mult, africanii raman in 10 oameni, dupa ce Alex Song il loveste cu cotul pe Mario Mandzukic, arbitrul fiind nevoit sa arate cartonasul rosu.

Africanii incep la fel de adormiti si repriza secunda, iar Ivan Perisic, cel mai bun jucator al primei reprize, puncteaza pentru 2-0. Dupa ce a provocat o eliminare, Mario Mandzukic isi face din nou simtita aparitia, de aceasta data pe tabela de scor. Atacantul croat, care a lipsit in primul meci datorita unei eliminari primite in meciul cu Islanda, avea sa marcheze de doua ori in aceasta partida, in minutele 62 si 73, pentru un neverosimil 4-0 pentru echipa europeana.

Croatii se impun asadar cu 4-0 si acumuleaza 3 puncte, fiind doar la un punct in spatele Braziliei si Mexicului. In ultima etapa a grupei, Croatia si Mexic joaca partida decisiva, mexicanii avand nevoie doar de un egal, in timp ce croatii nu au decat varianta victoriei.