Home » Fotbal, National » Cupa Romaniei: CSU Craiova – FC Viitorul 2-1. Alexandru Mateiu marcheaza golul victoriei in minutul 112

CSU Craiova - Viitorul 2-1 CSU Craiova a invins FC Viitorul in Cupa Romaniei, dupa 120 de minute de joc, golul victoriei fiind marcat de Alexandru Mateiu, in minutul 112.

Stadionul Ion Oblemenco a gazduit partida din optimile de finala a Cupei Romaniei la fotbal, dintre CSU Craiova si FC Viitorul. Giga Hagi a mai menajat din jucatori pentru acest meci, in timp ce craiovenii au jucat cu echipa de baza.

Dupa o repriza fara gol, gazdele deschid scorul in minutul 54, prin Alexandru Baluta, dupa o balbaiala facuta de oaspeti in defensiva.

Lucrurile se complica pentru formatia antrenata de Gheorghe Hagi, in minutul 80, cand Putanu primeste cel de-al doilea galben fiind implicit si eliminat.

Totusi, in 10 oameni, Viitorul egaleaza in cel de-al doilea minut de prelungire, Tiru reluand spectaculos cu capul din centrarea lui Nikolov, iar jocul are nevoie de doua reprize de prelungiri de cate 15 minute.

In minutul 96 se intampla cel mai nefericit eveniment al jocului, Nicusor Bancu fiind transportat de urgenta la spital dupa ce a fost faultat dur de Seroni. Pentru acest fault, jucatorul Viitorului primeste cel de-al doilea galben, lasandu-si echipa in 9 oameni.

Craiovenii pun presiune in atac, reusind si golul d 2-1, prin Alexandru Mateiu, cu un sut din intoarcere de la aproximativ 6 metri. Gazdele mai au doua oportunitati de gol, dar partida se termina cu scorul de 2-1,  echipa pregatita de Emil Sandoi si Sorin Cartu impunandu-se meritat in aceasta intalnire.

In primul meci al zilei, ASA Targu Mures  a invins Ceahlaul Piatra Neamt, cu 4-0, golurile fiind marcate de Gorbsov, Henrique, Hora si Bumba.