Home » Fotbal, National » Cupa Romaniei: Fortuna Poiana Campina – Dinamo 2-5 dupa 120 de minute de joc. Rotariu si Bilinski puncteaza de 5 ori pentru alb-rosii

dinamo fotbal Dinamo a trecut, miercuri seara, de Fortuna Poiana Campina dupa 120 de minute de joc, pentru alb-rosii punctand Dorin Rotariu (3 goluri) si Kamil Bilinski (2 goluri).

Dupa o prima repriza fara goluri marcate, Fortuna Poiana Campina si Dinamo au practicat un fotbal spectaculos in repriza secunda, pentru fanii din tribune dar si pentru cei care au urmarit meciul in transmisiune directa pe sport.ro.

Gazdele puncteaza primii, in minutul 51, prin fostul jucator dinamovist,  Ionut Cioinac, acesta marcand dupa o lovitura indirecta. Dinamovistii reusesc egalarea, in minutul 62, Fai ii paseaza decisiv lui Dorin Rotariu, iar jucatorul dinamovist inscrie, mingea trecand printre picioarele portarului Iustin Popescu.

Oaspetii trec la conducere, doua minute mai tarziu, cand Lazar patrunde in careu pe partea stanga si intoarce mingea catre Rotariu, acesta reusind dubla cu un sut plasat la coltul lung.

Cand se parea ca Dinamo controleaza jocul, gazdele egaleaza in minutul 71, Bogdan Minciuna reusind o pasa lunga ce l-a gasit pe Valentin Munteanu, iar acesta patrunde in careu si il invinge pe Samoila cu un sut la coltul scurt. La acest scor, Flavius Stoican muta inspirat, introducandu-l in teren pe Kamil Bilinski in locul lui Alexe, polonezul avand un impact decisiv in acest joc.

Poiana Campina a rezistat in cele 90 de minute regulamentare de joc, dar avea sa cedeze definitiv partida, in cele doua reprize de prelungiri.

Mai intai, Bilinski puncteaza pentru 3-2, cu o lovitura de cap din centarea lui Dorin Rotariu, pentru ca apoi, atacantul polonez sa puncteze pentru 4-2, 5 minute mai tarziu, cu un sut puternic din afara careului. Tabela se inchide cu scorul de 5-2 pentru oaspeti, Bogdan Gavrila servindu-l pe Dorin Rotariu, iar dinamovistul nu iarta, reusind sa marcheze cel de-al treilea sau gol in aceasta partida.

Jocul se termina cu scorul de 5-2, dar rezultatul este inselator la prima vedere, dinamovistii avand o replica cel putin egala din partea gazdelor, in primele 90 de minute de joc.

Sursa foto: Alex Dobrescu – lpf.ro

Etichete:, , , , ,