Home » Handbal, International » Danemarca – Croatia 29-27. Gazdele in finala Campioantului European

Danemarca – Croatia 29-27. Gazdele in finala Campioantului European

Danemarca handbal masculin Danemarca s-a calificat in finala,in fata propriilor suporteri, dupa ce a trecut in cea de-a doua semifinala a Campionatului European, de Croatia, cu 29-27. Astfel, nordicii au sansa sa-si apere trofeul adjudecat in Serbia, in 2012.

Croatiii au reusit sa  faca fata atat jucatorilor dar si zgomotul frenetic facut de cei 14.000 de specatori danezi din Herning. Dupa primele 30 de minute, medaliata cu bronz de la Europene, Mondiale si Jocurile Olimpice, avea un avans de 2 goluri la pauza, 15-13. In repriza secunda, Danemarca a fost mult mai incisiva in ofensiva, croatii marcand primul gol dupa 7 minute de joc.  Gazdele au avut 3 goluri avantaj in minutul 43, 21-18, dar croatii nu au cedat egaland la 23 in minutul 47. Campioana europeana in exercitiu si-a pastrat calmul si trece din nou in avantaj de 3 goluri in minutul 52, 26-23. Mai mult, cu 4 minute inainte de final, antrenorul danezilor cere timeout si gazdele au un sfarsit linistit de meci Anders Eggert Magnussen a fost principalul marcator de la gazde, cu 8 goluri, pentru danezi mai marcand in aceasta partida alti noua jucatori.

Asadar, in finala Campionatului European de handbal mascuin se vor intalni campioana europeana en-titre si campioana olimpica, jocul fiind transmis in direct pe TVR 2, cu incepere de la ora 18.30