Home » Handbal, International » Danemarca este campioana europeana la handbal feminin Under 19! Vezi clasamentul complet al Turneului Final

danemarca handbal feminin under 19 Duminica au avut loc ultimele partide de la Campionatul European de handbal feminin, Danemarca obtinand medaliile de aur dupa ce a trecut in finala de Rusia.

Rusoaicele au inceput mai bine partida, dar danezele au recuperat pe final de repriza, terminand primul act cu 3 goluri avans, 13-10. Rusoaicele au avut un inceput mai slab de repriza secunda, iar Danemarca isi pastreaza avantajul pana la finalul partidei, obtinand victoria cu scorul de 29-26.

Mie Hoejlund si Laerke Pedersen s-au remarcat in ofensiva din tabara daneza, cele doua jucatoare marcand fiecare cate 8 goluri.

Asadar, Danemarca obtine titlul suprem in competitia continentala, iar Rusia termina turneul pe locul 2. Finala mica s-a disputat intre doua echipe ce au fost in grupa preliminara cu Romania, Suedia castigand la limita cu Ungaria 25-24 (11-11).

Romania nu a obtinut calificarea in Maind Round, terminand grupa preliminara pe ultimul loc, obtinand doar locul 10 la acest Turneu Final.

Iata clasamentul final al Campionatului European de handbal feminin under 19 disputat in Spania: 1) Danemarca; 2) Rusia; 3) Suedia; 4) Ungaria; 5) Germania; 6) Norvegia; 7) Muntenegru; 8) Spania; 9) Franta; 10) Romania; 11) Serbia; 12) Croatia; 13) Belarus; 14) Portugalia; 15) Macedonia; 16) Lituania.