Home » Handbal, International » Danemarca este campioana europeana la handbal feminin under 17! Vezi clasamentul final al competitiei

Danemarca handbal feminin under 17 Cele doua mari favorite la calificarea in finala inaintea startului acestei competitii, Danemarca si Rusia, nu au dezamagit, reusind prezenta in ultimul act al acestui Turneu Final desfasurat in Macedonia.

Danemarca avea un avantaj de 4 goluri la pauza, 14-10, mentinut si la jumatatea reprizei secunde, 24-20, dar Rusia s-a apropiat amenintator in ultimele 5 minute de joc. Danezele au lungit ultimul atac, iar partida se termina cu victoria la limita a nordicelor, 26-25.

Desi s-a impus la doar un singur gol diferenta, nordicele au fost mai bune, practicand un handbal de calitate, in viteza, cu o buna circulatie a mingii si cu mai multe solutii la finalizare. De mentionat ca Danemarca a cucerit trofeul si la Campionatul European de handbal feminin under 19, practicand un stil de joc asemanator.

De la echipa Rusiei a impresionat Karina Sabirova, jucatoare ce a marcat 10 goluri in aceasta finala.

Asadar Danemarca este noua campioana europeana la aceasta categorie de varsta, rusoaicele primind medaliile de argint. Podiumul a fost completat de Ungaria, care a invins Romania in finala mica, cu 34-31.

Iata clasamentul Turneului Final continental la handbal feminin underv 17: 1) Danemarca; 2) Rusia; 3) Ungaria; 4) Romania; 5) Slovenia; 6) Croatia; 7) Franta; 8) Suedia; 9) Germania; 10) Spania; 11) Norvegia; 12) Olanda; 13) Portugalia; 14) Slovacia; 15) Cehia; 16) Macedonia.