Home » Fotbal, National » De la egal la egal, amical: Romania-Argentina 0-0

De la egal la egal, amical: Romania-Argentina 0-0

romania argentina 0-0 Romania a fost egala Argentinei in partida amicala disputata miercuri seara pe National Arena. Cu nume mari ca Messi, Aguero sau Higuain, elevii lui Victor Piturca nu au facut pasul inapoi si au practicat un fotbal de calitate.

Desi nationala Argentinei pornea ca favorita in aceasta partida, tricolorii au pus probleme, in dese randuri, sud-ameriacnilor.

Prima actiune periculoasa a partidei a avut loc in minutul 10, cand Higuain a sutat la coltul scurt, dar tatarusanu a fost la post. Tricolorii joaca rapid si au o prima sansa de gol, in minutul 21, dar lovitura de cap a lui Marica este respinsa de portarul Romero. Romanii continua sa puna probleme, Maxim trimitand cu capul spre poarta, dar acelasi Romero are un relfex de zile mari. Tricolorii aveau sa marcheze totusi, in minutul 36, prin acelasi Maxim, care a reluat decisiv cu capul, dar arbitrul asistent a ridicat fanionul si golul a fost anulat pe motiv ca centrarea lui Matel a depasit terenul de joc.

La pauza, Piturca face doua schimbari,  Gabriel Torje si Costel Pantilimon intrand pe teren in locul lui Maxim, respectiv Tatarusanu. Argentina are si prima ocazie de gol a repizei secunde, la 3 minute de la reluare Aguero il dribleaza pe Pantilimon dar sutul sau este respins in corner de Gardos. Ultima actiune periculoasa apartine tot oaspetilor, cand Pantilimon s-a remarcat printr-un reflex de zile mari la sutul lui Lavezzi, care a intrat pe teren in locul lui Higuain.

Asadar, Romania si Argentina termina la egalitate aceasta partida, fara schimbari pe tabela de marcaj, dar tricolorii au aratat ca pot juca un fotbal de calitate indiferent de numele adversarului.

Etichete:, , , , , , , , , , , , ,