Home » Handbal, International » Debut cu dreptul si joc convingator: Romania-Tunisia 27-17

Debut cu dreptul si joc convingator: Romania-Tunisia 27-17

Romania Tunisia 27-17 handbal feminin Romania a debutat in aceasta seara cu o victorie la Campionatul Mondial de handbal feminin din Serbia, elevele antrenate de Gheorghe Tadici au trecut la 10 goluri diferenta de Tunisa, 27-17, dupa un joc convingator prestat de tricolore.

Tunisia a condus o singura data in aceasta partida, Cristina Neagu a egalat la 1, apoi romancele au dominat jocul. Cu Paula Ungureanu in poarta,  tricolorele aveau 6 goluri avantaj in minutul 13, 8-2. Africancele au reusit sa mai marcheze de cateva ori pana la pauza, in special prin aruncari de la 9 metri, dar romancele au trecut la cabine cu un avantaj linistitor, 15-8.

Gheorghe Tadici a inceput repriza secunda cu Talida Tolnai, portarul formatiei slovene Krim Mercator avand o evolutie foarte buna in aceasta partida.

De remarcat si “sangele rece” de care a dat dovada Gabriela Perianu , jucatoarea de doar 19 ani, legitimata la HC Dunarea Braila, a marcat 6 goluri si a fost desemnata jucatoarea partidei. Si Cristina Neagu a aratat pofta de joc, declarata cea mai buna jucatoare a lumii in 2010, a reusit sa marcheze 6 goluri in acest joc (un gol din aruncare de la 7 metri). Singurul aspect negativ al tricolorelor, poate fi considerat numarul mare de eliminari (6), in special cauzate de lipsa de concentrare.

Cu un atac prolific si aparare ordonata, Romania isi adjudeca cele doua puncte, fiind pe locul 2 in grupa D, dupa Germania, care a invins cu 36-15 nationala Australiei.

Maine este zi de pauza in aceasta grupa, tricolorele vor intalni luni seara Australia,  echipa din Oceania fiind formata exclusiv din jucatoare amatoare.

Romania: Paula Ungureanu, Talida Tolnai – Aneta Pirvut ( 1 gol), Elena Dinca, Crina Pintea, Adriana Nechita (4), Cristina Neagu (6), Aurelia Bradeanu (3), Adriana Tacalie, Gabriela Perianu (6), Luciana Marin, Valentina Ardean Elisei (3), Georgiana Ciuciulete (1), Oana Manea (2), Eliza Buceschi (1).

Evolutia scorului, Romania – Tunisia

Min. 5: 1-1; min. 10: 5-1; min. 15: 8-2; min. 20: 10-3; min. 25: 13-7; min.30: 15-8; min. 35: 17-10; min.40: 20-11; min.45: 21-12; min.50: 23-14; min. 55: 26-15; min. 60: 27-17.

Sursa Foto: Captura Dolce Sport

Etichete:, , , , , , , , , , , ,