Home » Bacau, Locale, National, Volei » Derby mai modest decat in trecut: Stiinta Bacau-Dinamo Romprest Bucuresti 3-0

Derby mai modest decat in trecut: Stiinta Bacau-Dinamo Romprest Bucuresti 3-0

stiinta bacau dinamo bucuresti  Campioana si vicecampioana s-au intalnit sambata dupa-amiaza, in Sala Sporturilor Bacau, gazdele reusind victoria cu 3-0, pe fondul unui joc animat mai mult in cel de-al treilea set.

Cele doua formatii s-au intalnit in etapa a-XIV-a a Diviziei A1 de volei feminin.

Bacauancele au dominat primul set, adjudecat de gazde cu 25-20. Dupa un inceput bun pentru gazde si in setul secund, dinamovistele egaleaza la 17 si trec la conducere, 18-19, 20-21.  Pe final de set, dinamovistele parca s-au stins, iar bacauancele, foarte determinate, se impun cu 25-22.

Actul 3 a amintit faptul ca acest joc este la rang de derby, setul avand mai multe rasturnari de scor. La cel de-al doilea timeout tehnic, dinamovistele conduceau cu 16-14, avand chiar si 3 puncte avantaj, 14-17. Bacauncele, sprijinite de publicului zgomotos, echilibreaza partida si egaleaza la 20 prin punctul Denisei Rogojinaru.

Dinamovistele au si doua mingi de set, dar de fiecare data elevele antrenate de Florin Grapa au revenit, avand minge de meci la 27-26. A urmat un punct rapid, balbait de dinamoviste, iar bacauancele se impun meritat “acasa”, in doar 3 seturi, in fata unui adversar fara “sange” rece” pe finalurile de set.

Cu aceasta victorie, Stiinta Bacau trece pe primul loc in clasament, cu 36 de puncte, avand un bilant de 12 victorii si doar doua infrangeri.