Home » Fotbal, National » Derby-ul Ligii 1: Steaua-Dinamo 1-1. Keseru marcheaza golul egalizator in minutul 89

steaua dinamo 1-1 Derby-ul mult asteptat al Ligii 1 s-a terminat nedecis, 1-1, gazdele reusind golul egalizator in minutul 89, prin Claudiu Keseru.

Considerat cel mai mare derby din campionatul intern, partida Steaua – Dinamo a inceput cu 5 minute intarziere datorita fumului facut de tortele celor doua echipe.

Dinamo are prima actiune a partidei, Elton  incercand un sut de la distanta, dar Tatarusanu a fost la post. In minutul 7, Sanmartean bifeaza prima actiune periculoasa pentru Steaua, dupa ce a executat cu efect o lovitura de la colt, deviata de Balgradean. Stelistii contabilizeaza si cele mai mari ocazii de gol ale primei reprize. Mai intai, Tanase trimite mingea in bara din cadere, in minutul 29, la o balbaiala in careul oaspetilor, iar Sanmartean il incearca serios pe Balgradean cu un sut din afara careului. Desi cu ritm alert si cu actiuni la ambele porti,  prima repriza din derby se incheie fara gol marcat.

Reghecampf muta primul la pauza si ii scoate din teren pe Varela si Adrian Popa, in locul lor intrand Prepelita si Piovaccari. Dar prima actiune cu adevarat periculoasa avea sa vina la poarta Stelei, cand Tucudean urmareste o minge in careul gazdelor, iar Tatarusanu, iesit neinspirat, il faulteaza pe jucatorul dinamovist. Griogore puncteaza din penalty, “scarita” trimisa de acesta, fiind ajunsa de Tatarusanu dupa ce a depasit linia portii. Astfel dinamovistii aveau sansa sa obtina toate cele 3 puncte ale partidei chiar in Ghencea. Dar insistenta stelistilor  avea sa dea roade spre finalul partidei, cand Keseru marcheaza primul gol in tricoul Stelei, cu un sut puternic la coltul lung de la aproximativ 13 metri.

A fost ultima faza periculoasa, cele doua echipa terminand la egalitate aceasta partida. Steaua ramane pe prima pozitie cu 48 de puncte iar Dinamo ocupa locul 5 in clasament, cu 32 de puncte.

Etichete:, , , , , , , , , , , , , ,