Home » Bacau, Handbal, Locale, National » Din nou aproape! CSS Bacau – HC Buhusi 27-29 (14-15)

Din nou aproape! CSS Bacau – HC Buhusi 27-29 (14-15)

css bacau hc buhusi handbal junioare 1 CSS Bacau si HC Buhusi au disputat un meci al orgoliilor, in prima etapa a turului de campionat din seria A la handbal junioare 1, oaspetele reusind victoria la doua goluri diferenta.

Dupa turneul desfasurat la Onesti, astazi au avut loc partidele din prima etapa a turului de campionat la handbal junioare 1. In seria A, CSS Bacau a intalnit, la Sala Orizont Bacau, formatia HC Buhusi, un derby al judetului la aceasta categorie de varsta.

Oaspetele au condus cu 8-4 in minutul 10, dar gazdele reusesc 5 goluri consecutive, preluand conducerea cu 9-8 in minutul 16. HC Buhusi a condus cu un gol avantaj la pauza, echilibrul pe tabela continuand si in repriza secunda. In minutul 57 oaspetele conduceau cu 3 goluri, 28-25, dar gazdele reusesc sa reduca diferenta la un singur gol, avand si atacul cu 13 secunde inainte de expirarea timpului de joc. Atacul este irosit, iar oaspetele mai puncteaza o data pe tabela, scorul final fiind de 27-29.

A fost un o partida cu un ritm alert, umbrit totusi de numarul mare de greseli nefortate de ambele tabere.

HC Buhusi are un parcurs cu 5 victorii din 5 partide disputate, dar echipa a fost depunctata cu un punct la fiecare joc disputat in turneul de la Onesti, deoarece nu a respectat cerintele de varsta.

CSS Bacau ramane cu 3 puncte dupa 4 jocuri, iar in urmatoarea etapa, programata sambata, bacauancele se vor deplasa la LPS Vaslui, echipe ce a inregistrat 3 victorii in 3 partide in turneul de la Onesti.

In celelalte douajocuri disputate miercuri, 01.10.2014, LPS Botosani a invins cu 26-17, in deplasare, la LPS Suceava, iar LPS Piatra Neamt a castigat la limita, pe teren propriu, in fata formatiei LPS Roman, 32-31 (16-16).

CSS Bacau: Diana Uricaru, Pastor Elizabet – Claudia Olteanu, Sara Ciubotaru, Oana Zaharescu (2 goluri), Monica Istoc (2), Diana Rau (6), Miruna Luncasu (5), Daniela Spita, Roxana Popa, Ioana Trifescu (5), Alina Buca (7), Alina Sarbu , Sabina Pasarica. Antrenor: Adriana Hriscu.

HC Buhusi: Valentina Gafituc, Madalina Murarescu – Georgiana Caseriu (7 goluri), Ionela Stan, Bianca Dumitru (3), Bianca Purcaru (4), Eliza Constantinescu (1), Cristina State (1), Florina Ivancuta, Malina Turcu, Camelia Chiriac (2), Roberta Ghioane (7), Madalina Pascariu (4). Antrenor: Mirela Popa.

Evolutia scorului – min. 5: 2-3, min. 10: 4-8, min.15: 7-8, min. 20: 10-10, min. 25: 12-12, min. 3-: 14-15, min. 35: 17-17, min.40: 19-20, min. 45: 19-21, min. 50: 23-23, min. 55: 23-25, min. 60: 27-29.