Home » National, Volei » Dinamo Romprest Bucuresti este campioana nationala de volei junioare pentru al doilea an consecutiv. Vezi rezultatele complete din ultima zi a competitiei

dinamo romprest bucuresti volei junioare Duminica s-au disputat meciurile de clasament 1-8 la Turneul Final de volei junioare, gazduit in Brasov, Dinamo Romprest Bucuresti cucerind medaliile de aur dupa o victorie in 3 seturi in fata formatiei CSS Blaj.

Meciurile de clasament 5-8 au avut loc la Sala Nr. 11, Ramnicu Valcea castigand in 3 seturi cu formatia CNNT Craiova. Celalalt meci disputat in aceasta sala,  Agroland Timisoara – SLEN Cernavoda, a fost un joc spectaculos castigat de timisorence  in 5 seturi. Elevele antrenate de Dan Jitaru au avut puterea sa revina de la 0-1 si 1-2 la seturi, decisivul fiind adjudecat cu 15-12.

La Sala Sporturilor D. P. Colibasi au avut loc cele doua finale. Pentru medaliile de bronz au luptat Targu Mures si CSM Satu Mare, un meci ce a fost aprig disputat, dar cu un deznodamant surprinzator.

Medicina a dominat categoric primul set adjudecat cu scorul de 25-17, dar satmarencele se impun in urmatoarele doua acte, cu 25-15 si 25-22. Echipa din Targu Mures nu renunta la lupta si se impune cu 25-18 in setul 4, fiind nevoie astfel de set decisiv. CSM Satu Mare a condus cu 8-4 si 11-6, castigand decisivul cu 15-9. A urmat apoi un deznodamant surprinzator, tinand cont ca satmarencele s-au impus pe teren. Echipa din Satu Mare a scos una din cele 3 jucatoare de varsta, incalcand regulamentul. Arbitrii au sesizat dupa meci aceasta incalcare si medaliile de bronz revin echipei din Targu Mures.

A urmat apoi marea finala, intre Dinamo Romprest Bucuresti si CSS Blaj. Dinamovistele au castigat si sezonul trecut aurul la aceasta categorie de varsta, avand in acest an si experienta in divizia A2. De cealalta parte, echipa din Blaj a reusit marea surpriza in semifinale, eliminand puternica echipa din Satu Mare.

Totusi, CSS Blaj nu a mai putut repeta performanta de sambata, intalnind in finala o echipa extrem de motivata.  In primul set s-a mers cap la cap pana la scorul de 22-22, dar dinamovistele gestioneaza mai inspirat finalul de set, adjudecat cu 25-22. A urmat un set secund in care bucurestencele au condus si la 5 puncte, 20-15, dar echipa din Blaj revine si egaleaza la 22. A fost acelasi deznodamant ca in primul set, campioana en-titre impunandu-se cu 25-22. In setul 3 bucurestencele au fost de neoprit, castigand actul cu 25-10. Asadar o victorie in 3 seturi a dinamovistelor, care cuceresc astfel un nou aur la Campionatul National de volei junioare.

Iata rezultatele din ultima zi a competitiei:

Pentru locurile 7-8

Pentru locurile de clasament 7-8

CNNT Craiova – CNMB CET Govora Ramnicu Valcea   0-3 (15-25, 22-25, 14-25)

Pentru locurile de clasament 5-6

ACS Agroland Timisoara – CS SLEN 90 Cernavoda   3-2 (23-25, 27-25, 12-25, 25-23, 15-12)

Finala mica

CSM Satu Mare – CSU Medicina CNUE Targu Mures   3-2 pe teren, 0-3 la “masa verde”