Home » National, Volei » Dinamo s-a impus in joc decisiv si intalneste Stiinta Bacau in finala Diviziei A la volei feminin

dinamo romprest bucuresti Semifinala dintre Dinamo Romprest Bucuresti si Alba Blaj a avut nevoie de 5 jocuri pentru stabilirea celei de-a doua finaliste din aceasta editie de campionat national.

Dupa ce ambele echipe au castigat cate un joc in deplasare, Dinamo, formatie ce a terminat pe locul secund la sfarsitul sezonului regulat, a disputat ultimul joc pe teren propriu. Elevele antrenate de Marian Constantin au  castigat la 14 primul set, avand un start bun si in cel de-al doilea, cand au condus cu 9-2, 12-3.  Avantajul s-a pastrat pana la finalul actului 2, castigat de bucurestence cu 25-15. Nici setul 3 nu a fost mai fructos pentru formatia din Blaj, gazdele castigand la 18. Cu aceasta victorie, dinamovistele se impun in “raliul” de 5 meciuri si intalnesc Stiinta Bacau in finala campionatului de volei feminin. De apreciat efortul formatiei Alba Blaj, care a “intins” semifinala, formatia antrenata de Branco Gajic, reusind doua victorii, in fata vicecampioaneu, ambele obtinute cu 3-0. Totusi experienta bucurestencelor si-a spus cuvantul, Dinamo reusind in aceasta serie doua victorii cu scorul de 3-2.

Astfel, in finala campionatului de volei feminin se intalnesc Dinamo Bucuresti si Stiinta Bacau, echipa antrenata de Florin Grapa reusind calificarea in ultima faza a comnpetitiei, dupa ce a trecut de Medicina Tg. Mures, cu scorul de 3-0 la general. De mentionat ca este cea de-a patra finala consecutiva intre cele doua formatii, cate doua in campionat si doua in cupa, Stiinta Bacau reusind victoria in precedentele 3 finale disputate.