Home » Fotbal, International » Dinamo Zagreb – Petrolul 2-1. Ploiestenii sunt eliminati din Europa League, dupa 5-2 in cele doua manse

petrolul Petrolul nu a reusit “minunea” in Croatia, pierzand si in partida retur, golul victoriei pentru croati fiind marcat in ultimul minut al prelungirilor.

Dupa ce a pierdut cu 3-, pe teren propriu,  in partida tur, petrolistii aveau doar varianta victoriei la scor pentru a obtine o calificare “minune”.

Echipa lui Razvan Lucescu a inceput bine jocul, avand o mare ocazie de gol in minutul 9, cand sutul lui Toto tamuz din unghi la coltul scurt, loveste bara laterala.

Dupa un joc de asteptare, croatii reusesc sa deschida scorul, in minutul 24, cand atacantul Duje Cop scapa singur spre poarta petrolistilor si marcheaza pe langa portarul Cobrea. A fost cea de-a treia reusita pentru Cop, care a fost un adevarat cosmar pentru echipaa petrolista.

Elevii lui Razvan Lucescu reusesc totusi egalarea, in repriza secunda, dupa o bolta trimisa inspirat de Adrian Mutu catre Albin, acesta reusind sa trimita precis la coltul lung.

Victoria avea sa apartina din nou croatilor, golul decisiv fiind marcat in ultimul minut de joc de mijlocasul Antolic, cu un sut inspirat din afara careului peste defensiva petrolista.

Asadar, Petrolul paraseste Europa League cu un gust amar, croatii fiind o “nuca” mult prea tare pentru echipa lui Razvan Lucescu.