Home » Bacau, Handbal, Locale » Divizia A Feminin: Handbal Municipal Buzau – Stiinta Bacau 38-27

Divizia A Feminin: Handbal Municipal Buzau – Stiinta Bacau 38-27

stiinta bacau handbal feminin Stiinta Bacau a pierdut marti seara in deplasare, la 11 goluri diferenta, in primul joc al etapei cu numarul 11 (ultimul din turul campionatului), buzoiencele trecand cu aceasta victorie pe primul loc in clasamentul provizoriu.

Doar primele 20 de minute au fost echilibrate, cand scorul indica 12-9 pentru gazde, apoi buzoiencele s-au distantat avand la pauza un avantaj de 6 goluri, 19-13.

Si inceputul reprizei secunde a apartinut gazdelor, bacauancele primind 10 goluri in 14 minute si marcand doar 3 goluri, finalul de meci fiind fara emotii pentru buzoience.

Cu aceasta victorie in deschiderea ultimei etape din turul campionatului, HM Buzau acumuleaza 30 de puncte, urmata de CSM Unirea Slobozia cu 28 (dar si un meci mai putin disputat). Formatia bacauana ramane cu 19 puncte, fiind pe locul 5 in clasament.

Stiinta Bacau: Bianca Anghelescu, Elizabeth Pastor – Madalina Rosu (2 goluri), Paula Ababei (7), Ana-Maria Ciuraru (2), Laura Versescu, Maria Paval, Adina Carligeanu (5), Lacramioara Cilici (2), Cristina Tat, Mirela Vilcu (5), Alexandra Ciorata, Cornelia Tocu (2), Alina Buca (2). Antrenori: Costel Oprea si Constantin Hornea.