Home » Handbal, National » Egal in derby-ul primei etape a Ligii Nationale de handbal masculin: Minaur Baia Mare-Dinamo Bucuresti 23-23 (14-9)

minaur baia mare dinamo bucuresti handbal masculin La Sala Sporturilor “Lascar Pana” din Baia Mare, Minaur si Dinamo Bucuresti au terminat la egalitate in prima etapa a Ligii Nationale de handbal masculin, dupa ce gazdele au condus cu 5 goluri dupa primele 30 de minute de joc.

Cele doua formatii s-au intalnit si in faza playoff in sezonul precedent, castig de cauza avand formatia baimareana, care ulterior avea sa devina si campioana Romaniei.

Desi a fost debutul celor doua formatii in campionat, atat Minaur cat si Dinamo au aratat pofta de joc si indarjire, jucatorii luptatnd pentru fiecare minge.

Dupa un inceput mai rigid, Minaur a condus cu 3 goluri dupa primele 15 minute de joc, 6-3. A fost un meci in care s-au evidentiat si cei doi portari, Irimus si Tatai avand numeroase interventii providentiale. In minutul 21 a fost si cel mai frumos “duel”, ambii portari bifand doua interventii in situatii de 1 la 1 intr-un interval de doar 40 de secunde. Totusi, baimarenii si-au marit avantajul pana la final, terminand primul act la 5 lungimi, 14-9.

In minutul 45, gazdele aveau un avans de 4 goluri, dar oaspetii nu au cedat si au revenit in meci. Baimarenii au primit si mai multe eliminari, in minutul 50 evoluand 3 contra 6 jucatori de camp. In minutul 56, scorul era egal 23-23, nicio echipa nereusind sa mai puncteze pe tabela. A fost un final cu multe ratari, momente tensionate, dar si interventii salvatoare ale celor doi portari.

Jocul s-a incheiat la egalitate, o prima “monstra” privind nivelul calitativ al Ligii Nationale de handbal masculin.

Minaur Baia Mare-Dinamo Bucuresti   23-23 (14-9)

Minaur Baia Mare: Peter Tatai, Razvan Pop – Inal Aflitulin (4 goluri), Ionut Ramba (3), Tamas Ivancsik (5), Mihai Busecan, Cristian Ghita, Viorel Fotache (1), Marius Sadoveac, Ivan Karacic (1), Bogdan Mihai, Uros Vilovski (5), Alexandru Sabou, Vladislav Ostroushko, Albert Cristescu, Daniel Bera (4). Antrenor principal: Lars Walther.

Dinamo Bucuresti: Ionut Irimus, Stefan Grigoras, Darius Makaria – Razvan Rapciuga, Pierre Ragot (4), Ibrahim Diaw, Liviu Mironescu (5), Dan Savenco, Adrian Balut (4), Ciprian Sandru (5), Flavius Cimpan, Ciprian Vancea, Marius Mocanu, Jakov Vrankovic (5), Alireza Mousavi. Antrenor principal: Eliodor Voica.

Evolutia scorului

Min. 5: 1-1, min. 10: 3-2, min. 15: 6-3, min. 20: 9-5, min. 25: 11-7, min. 30: 14-9, min. 35: 16-13, min. 40: 18-15, min. 45: 21-17, min. 50: 22-20, min. 55: 23-22.

Arbitri: Stark, Stefan.