Home » Bacau, Handbal, Locale, National » Egal neamical: Stiinta M.D. Bacau – Dinamo Bucuresti 25-25 (13-15)

Egal neamical: Stiinta M.D. Bacau – Dinamo Bucuresti 25-25 (13-15)

stiinta md bacau - dinamo bucuresti handbal masculin Stiinta Municipal Dedeman Bacau si Dinamo Bucuresti au oferit, sambata seara, un joc aprig disputat si terminat la egalitate, gazdele scapand victoria printre degete la utlima faza de joc.

Oaspetii au venit determinati la Bacau sa obtina cele 3 puncte puse in joc, asa cum a afirmat si antrenorul Sebastian Bota la conferinta de presa de dupa partida. Dinamo a condus cu 2-1, dar gazdele au revenit, avand 4-2 in minutul 7. Cele doua formatii nu au reusit o distanta mai mare de doua lungimi pe tabela, dinamovistii fiind mai inspirati pe final  de repriza, avand 15-13 dupa primele 30 de minute de joc.

Bacauanii reusesc sa egaleze pe tabela in minutul 43, la 19, dar tot dinamovistii au condus pana in minutul 56. Bacauanii, cu un public la fel de zgomotos ca la fiecare meci “acasa”, au trecut pe final de meci in avantaj, in doua randuri, dar de fiecare data dinamovistii au egalat. Ultima actiune a apartinut bacauanilor, care nu au gasit drumul spre gol, spaniolul ce a cucerit Champions League, Gelma Masachs, nereusind sa-l invinga, din unghi inchis, pe Bogdan Fuica.

Bacauanii s-au remarcat prin numarul mare de jucatori care au punctat in aceasta partida (toti cei 11 jucatori de camp), in timp ce dinamovistii au punctat prin 7 jucatori, golgheterul fiind Ciprian Sandru cu 7 reusite.

Cele doua echipe au reusit si cateva actiuni de mare spectacol, dar in acelasi timp s-au facut si multe greseli, semn ca mai este de lucrat la capitolul omogenitate.

Stiinta Municipal Dedeman Bacau: Raducu Tamas, Stefan Grigoras, Valeru Erhan – Dragos Iancu (1 gol), Ionut Rotaru (1), Marius Bondar (4), Victor Vartic (3), Gelma Masachs (2), Michelin Celestin (2), Mikk Pinnonen (3), Florin Dospinescu (1), Rares Paunica (3), Martin Johannson (1), Alin Campan, Victor Alonso (3), Tim Tokic (1). Antrenor principal: Mateo Garralda.

Dinamo Bucuresti: Ionut Irimus, Bogdan Fuica, Darius Makaria – Pierre Ragot, Adrian Chirut ( 1 gol), Costel Manea, Alexandru Asoltanei (5), Gustav Rydergard, Dan Savenco (1), Laurentiu Nitu (1), Ciptian Sandru (7), Marius Mocanu (5), Jakov Vrancovic (5). Antrenor principal: Sebastian Bota.

Evolutia scorului – min.5: 3-2, min. 10: 4-4, 6-6, min.15: 6-6, min.20: 8-9, min.25: 10-12, min.30: 13-15; min.35: 14-15, min.40: 16-18, min.45: 19-20, min.50: 21-22, min.55: 22-23, min.60:25-25.