Home » Handbal, International » Egalate la ultima faza de joc: Romania-Danemarca 30-30. Tricolorele termina grupa C pe locul 2

romania handbal junioare CM Romania a fost foarte aproape sa invinga Danemarca, in ultima partida din grupa C de la Campionatul Mondial de handbal junioare, nordicele reusind golul egalizator la ultima actiune a jocului. Cu acest rezultat de egalitate, Danemarca termina grupa pe primul loc, urmata de Romania, cu acelasi numar de puncte, dar golaveraj inferior.

A fost iarasi un inceput mai greu pentru tricolore, danezele fiind la conducere cu 5-2 (min.5) si 7-4 (min.11). Elevele antrenate de Aurelian Rosca si Gavril Kozma nu au cedat lupta si au reusit sa treaca la conducere pentru prima data, in minutul 16, cu 8-7. Apararea ordonata si contraatacul au fost, din nou, punctele forte ale tricolorelor, care au terminat repriza cu un gol avantaj, 14-13. De mentionat accidentarea portarului

Danezele trec din nou la conducere, dupa un inceput mai bun de repriza secunda, Romania marcand doar doua goluri in 8 minute de joc. A urmat iarasi o cursa de urmarire si o revenire spectaculoasa a tricolorelor, de la 16-20 (min. 42) la 25-23 (min. 50). Ultima parte a jocului a fost tot cu rasturnari de scor, in special datorita golurilor de la 9 metri reusite de cele doua formatii.

A fost si un final thriller de meci, Romania conducand cu 30-28 in minutul 58, dar a vazut egalata la ultima faza de joc. Bianca Bazaliu a fost (pentru a patra oara la acest Campionat Mondial) cea mai buna marcatoare, cu 9 goluri, sportiva din Slatina reusind si ultimele 3 goluri ale tricolorelor in aceasta partida.

Desi fara infrangere, cu un bilant de 4 victorii si un egal, Romania termina grupa C pe locul secund, datorita golaverajului inferior. Luni,  Romania va intalni Croatia in optimi, ocupanta locului 3 in grupa D.

Romania: Maria Izabela Rosca, Madalina Ion – Andreea Taivan (2 goluri), Oana Maria Buca, Dana-Abed Kader, Iulia Andrei (1), Alexandra Dindiligan (1), Maria Florentina Craiu (2), Alina Ilie (2), Sonia Vasiliu (1), Cristina Laslo (3), Bianca Maria Bazaliu (9), Daniela Corban (2), Alexandra Carasol (2),  Florenta Ilie, Lorena Ostase (5). Antrenor principal: Aurelian Rosca; Antrenor secund: Gavril Kozma.

Etichete:, , , ,