Home » Baschet, International » EuroBasket masculin 2015: Spania invinge Franta in semifinale! Pau Gasol, eroul ibericilor

spania franta baschet masculin pau gasol Spectacol total in prima semifinala a Campionatului European de baschet masculin, Spania a reusit sa invinga Franta dupa o repriza de prelungiri.

In prima semifinala de la EuroBasket 2015 s-au intalnit Franta si Spania, partida avand loc la Lille. Se anunta un joc extrem de echilibrat, iar cele doua echipe nu au dezamagit.

In prima repriza, Franta a condus in majoritatea timpului de joc, dar avantajul gazdelor a fost doar de un punct la pauza, 33-32. Daca francezii au practicat un joc mai diversificat, Spania s-a bazat prin pivotul Pau Gasol, jucatorul lui Chicago Bulls marcand 13 puncte in primele 20 de minute de joc.

Repriza secunda a fost dominata din nou de francezi, care au condus in doua randuri cu 9 puncte, 54-45 in minutul 29 si 61-52 in minutul 34. Ibericii nu au cedat lupta si prin efort colectiv in defensiva au recuperat numeroase mingi, fructificate in ofensiva de acelasi Pau Gasol.  Pau a marcat si cosul de 63-62, ibericii reusind sa se distanteze la 3 puncte, 66-63, cu doar 16 secunde ramase de joc. A urmat rapid un cos de 3 puncte al lui Nicolas Batum, scorul pastrandu-se 66-66 pana la finalul celor 40 de minute regulamentare de joc.

Cu doua minute ramase din repriza de prelungiri, Franta conducea cu 75-72, dar Gobert a fost eliminat pentru 5 greseli personale iar jocul s-a schimbat radical. Tot Pau a fost letal in ofensiva, Spania conducand cu 78-75 cu doar 20 de secunde ramase de joc. Francezii au mers pe aceeasi schema, cu Batum incercand sa finalizeze, dar de aceasta data este faultat in afara semicercului si primeste 3 aruncari libere. Francezul s-a pierdut total cu firea si nu a transformat nici o aruncare, iar ultimul cos al partidei a fost marcat de inepuizabilul Pau Gasol, care a terminat intalnirea cu 40 de puncte marcate, jumatate din punctajul echipei sale. De mentionat ca pivotul iberic de 35 de ani a avut si 11 recuperari si o pasa decisiva.

Partida se termina cu victoriei Spaniei, 80-75, iar ibericii reusesc calificarea in finala Campionatului European de baschet masculin chiar pe taram francez. Cu aceasta performanta, formatia iberica si-a asigurat prezenta la Jocurile Olimpice de la Rio. In ultimul act al Campionatului European, Spania va intalni invingatoarea din intalnirea Serbia-Lituania.

Etichete:, , , , , , , ,