Home » Fotbal, International » Europa League: Petrolul-Dinamo Zagreb 1-3. Petrolistii au sanse minime la calificare

petrolul Petrolul a pierdut cu 1-3 partida de pe teren propriu in faza croatilor de la Dinamo Zagreb, prin dubla lui Cop si reusita din ultima faza a meciului a lui Paulo Machado, din lovitura libera.

Pe Ilie Oana, petrolistii aveau nevoie de un rezultat pozitiv in fata capilor de serie, Dinamo Zagreb.

Desi gazdele au dominat inceputul de joc si au avut doua ocazii prin Teizeira si Mutu, oaspetii au deschis scorul, in minutul 29, prin Cop, din lovitura de pedeapsa.

Tamuz avea sa marcheze de doua ori in prima repriza, prima oara in minutul 39, dar golul sau a fost anulat corect pe motiv de ofsaid. Tamuz avea sa marcheze si un gol validat de centralul intalniri, dupa o pasa a lui Teixeira si finalizare cu sange rece a atacantului nigerian.

Petrolistii domina teritorial si in repriza secunda, Tamuz marcand din nou, dar si de aceasta data golul este anulat datorita unui fault al lui Mutu la portarul croatilor. Acelasi Mutu iroseste o buna ocazie in minutul 78, cand suteaza puternic, mingea fiind respinsa in extremis de acelasi Eduardo. Cum in sport ocaziile se razbuna, croatii marcheaza doua minute mai tarziu prin acelasi Cop, care a reluat perfect cu capul din centrarea lui Ivo Pinto.

Gazdele raman si in 10 oameni, in minutul 93, cand Geraldo Aves vede rosu direct la un fault dur asupra lui Ivo Pinto. Lovitura libera acordata este si frctificata de Paulo Machado, sutul sau plasat fiind atins de Pecanha dar ineficient. A fost ultima actiune a partidei, petrolistii pierzand cam dur dupa cursul jocului, sansele de calificare fiind extrem de mici.

Petrolul (4-2-3-1): Pecanha – Alcenat, G. Alves, Gerson, Fanchone, Hoban (Mustivar ’50), De Lucas, Priso (Albin ’62), Teixeira, Mutu (Nepomuceno ’83), Tamuz. Rezerve: Boloboasa, Beta, Marinescu, Nkoyi.