Home » Fotbal, International » Europa League: Victorie surpriza in Franta!!! Lyon – Astra 1-2 (1-0)

Europa League: Victorie surpriza in Franta!!! Lyon – Astra 1-2 (1-0)

Lyon Astra 1-2 Joi seara, Olympique Lyon era marea favorita in partida din Europa League cu Astra, dar giurgiuveni au reusit o mare surpriza pe terenul francezilor, prin golurile lui Kehinde Fatai (min. 72) si Constantin Budescu (min. 81-penalty).

In primul joc din dubla pentru accederea in grupele Europa League, Lyon si Astra au oferit un meci spectaculos cu ritm alert si multe ocazii de gol.

Au fost doua reprize total diferite, francezii dominand clar inceputul de joc. Gazdele au deschis scorul in minutul 26, dupa o actiune de atac-scoala, cu o pasa cu calcaiul data de Yattara, continuata cu o centrare de pe partea dreapta si finalizata cu sut puternic a lui Malbranque,  de la marginea careului, la coltul scurt.

Repriza secunda avea sa fie total diferita, cu Astra de vis in ofensiva. Dupa nenumarate ocazii, golul egalizator avea sa vina in minutul 72, cu o centrare pe jos a lui Enache si reluare de finete a lui Kehinde Fatai. Giurgiuvenii se napustesc in atac, profitand si de o echipa Lyon groggy, parca epuizata dupa efortul depus in prima repriza. Acelasi Fatai face si o eliminare in tabara oaspetilor, cand este faultat de Rose, care vede cel de-al doilea cartonas galben si implicit pe cel rosu.

Giurgiuvenii continua ofensiva “nebuna” si reusesc sa scoata o lovitura de pedeapsa in minutul 80, cand William Amorim este faultat in careu de Grenier. Constantin Budescu arata ca are sange rece in situatii dificile si marcheaza cu fenta de la punctul cu var, pentru un 1-2 putin scontat inainte de inceperea partidei.

In prelungirile partidei, Kone are o buna oportunitate de a marca, mingea trimsa cu capul lovind bara transversala a portii lui Silviu Lung junior.

Chiar daca gazdele au continuat ofensiva, partida se termina cu 2-1 pentru Astra, aceasta fiind si prima victorie romaneasca, in cupele europene, pe taram francez. Un rezultat mare reusit de giurgiuveni, care au impresionat in repriza secunda, cu o mare pofta de joc ofensiv.

Desi este o victorie mare, giugiuvnii trebuie sa isi pastreze calmul pe propriul teren, in partida retur ce va avea loc pe 28 august.

Astra Giurgiu (4-4-2): Lung jr. – Ben Youssef, Junior Mrais, Oros, Pliatsikas, Yahaya, Seto (Amorim ’46), Enache, Laban (Rus ’86), Budescu (capitan), Fatai (Bukari ’82). Rezerve: Coman, Ionita, Grandin, Cristescu.

Etichete:, , , , , , , , , , , , ,