Home » Baschet, International » Fara emotii: SUA-Mexic 86-63, in optimile de finala ale Campionatului Mondial de baschet masculin

SUA campionatul mondial de baschet masculin Americanii  s-au impus, fara sa forteze, in optimile de finala ale Campionatului Mondial de Baschet din Spania, Stephen Curry fiind cel mai bun marcator pentru americani, cu 20 de puncte.

Statele Unite, castigaoarea grupei C, a avut un adversar modest in optimile de finala, pe ocupanta locului 4 in grupa D, Mexic. Americanii au condus la 10 puncte dupa primul sfert, 23-13, avantajul fiind de 15 puncte la puaza, 42-27.

Cu Stephen Curry letal la aruncarile de 3 puncte, cu 6 aruncari reusite din 9 incercari, americanii au marit diferenta si in repriza secunda, desi nu au fortat, antrenorul Mike Krzyzewski folosind tot lotul avut la dispozitie.

Gustavo Ayon a fost singurul jucator de la Mexic care a impresionat, acesta reusind 25 de puncte si 8 recuperari.

Asadar o victorie simpla si asteptata a americanilor, in optimile de finala, adversara din sferturi urmand sa se decida din partida Republica Dominicana – Slovenia, europenii fiind clar favoriti in aceasta intalnire.