Home » Handbal, International » Fara nicio sansa: Norvegia – Romania 27-19 (16-7)

Fara nicio sansa: Norvegia – Romania 27-19 (16-7)

Romania handbal feminin Nationala Romaniei de handbal feminin a pierdut in primul joc la Campionatul European, nordicele fiind net superioare tricolorelor.

Romania si Norvegia au deschis grupa B la Campionatul European de handbal feminin, partida avand loc duminica seara la Debrecen.

Nordicele au intrat mai bine in meci, atat pe faza de aparare cat si in ofensiva. In primele 18 minute de joc, Romania a marcat doar de 3 ori, iar Norvegia a marcat 8 goluri. Cu o miscare a mingii mult mai rapida, dar si cu contraatacuri taioase, Norvegia a rezolvat practic jocul dupa primele 30 de minute de joc, avand 9 goluri avantaj, 16-9.

Criza tricolorelor in ofensiva s-a vazut si la inceputul reprizei a doua, cu doar in gol marcat in primele 6 minute din mitanul secund. Cea mai mare diferenta pentru Norvegia s-a inregistrat in minutul 43, cand Romania era condusa la 13 goluri, 23-10. Diferenta s-a mai micsorat, dar tricolorele pierd primul joc la Campionatul European de handbal feminin, la o diferenta de 8 goluri, 27-19. De la tricolore, Cristina Neagu a fost declarata cea mai buna jucatoare, interul nationalei marcand 7 goluri.

A fost un joc cu multe greseli in tabara tricolorelor, care au avut un procentaj slab si la aruncarile de la 7 metri, doar 5 transformate din 9 aruncari.

Desi a fost un debut modest, calificarea in Main Round nu este inca in pericol, tricolorele mai avand de disputat doua jocuri in aceasta grupa. Urmatoarea partida va avea loc marti, 9 decembrie, tot la Debrecen, in compania Danemarcei.

Romania: Paula Ungureanu, Denisa Dedu – Oana Bondar, Crina Pintea (1 gol), Adriana Nechita, Cristina Neagu (7), Aurelia Bradeanu (3), Adriana Tacalie (2), Gabriela Perianu (1), Valentina Ardean Elisei (2), Georgiana Ciuciulete, Cristina Zamfir, Daniela Babeanu (2), Camelia Hotea, Maria Chinteoan, Laura Chiper (1). Antrenor principal: Gheorghe Tadici. Antrenori secunzi: George Burcea si Florentin Pera.

Evolutia scorului – min.5: 2-1, min.10: 4-2, min.15: 7-2, min.20: 11-5, min.25: 12-6, min.30: 16-7, min.35: 19-7, min.40: 21-9, min.45: 23-11, min.50: 25-14, min.55: 26-16, min.60: 27-19.

(Foto: Madalina Donose)