Home » Handbal, International, National » Fara nicio sansa pentru adversare: Romania-Olanda 36-22!!! Tricolorele s-au calificat in semifinalele Campionatului Mondial de handbal junioare!!!

romania handbal feminin junioare CM  Nationala Romaniei s-a calificat in semifinalele Campionatului Mondial de handbal junioare, dupa ce a invins de o maniera categorica, miercuri dupa-amiaza, reprezentativa Olandei, cu scorul de 36-22.

Fetele noastre au intrat determinate in teren, avand un inceput culminant de joc in partida din sferturi contra Olandei.

Tricolorele au inceput cu pofta de joc si au dominat atat pe faza de atac, cat si in aparare, conducand cu 9-2 dupa primele 10 minute de joc.  Avantajul de 7 goluri s-a pastrat si dupa primele 15 minute (12-5), replica olandezelor venind  in minutul 21, cand au redus diferenta la 4 goluri, 14-10.

Dupa timeout-ul cerut de Aurelian Rosca, fetele noastre au continuat cu acelasi apetit ofensiv ca la inceputul partidei si au incheiat repriza cu un avans de 10 goluri pe tabela, 22-12.

Tricolorele si-au pastrat avantajul de 10 goluri si in repriza secunda, 25-15 (min.37), 28-18 (min.45) iar pe final distanta s-a marit la 16 goluri, 35-19, cu 5 minute ramase de joc. Partida se incheie cu scorul de 36-22, iar Romania si-a asigurat prezenta in primele 4 echipe ale lumii la handbal feminin Under 18. De mentionat ca reprezentativa Romaniei nu a inregistrat nicio infrangere la acest Turneu Final, iar jocul fetelor a crescut considerabil de la joc la joc.

Un cadou frumos realizat de echipa chiar de ziua interului stanga al nationalei Romaniei, Bianca Bazaliu,  jucatoarea din Slatina implinind astazi 17 ani. Bianca a fost din nou golghetera echipei, cu 12 goluri marcate, fiind urmata de Cristina Laslo cu 9 reusite.

Romania isi va afla adversara din semifinale, tot astazi, partida dintre Brazilia si Muntenegru fiind programata de la ora 15:30. Tricolorele vor disputa si prima semifinala programata de la acest Campionat Mondial, vineri, 1 august, cu incepere de la ora 18:00.

Romania: Maria Izabela Rosca, Madalina Ion – Andreea Taivan (2), Oana Maria Buca (2), Dana-Abed Kader (2), Iulia Andrei (1), Alexandra Dindiligan (3), Maria Florentina Craiu, Alina Ilie (2), Sonia Vasiliu, Cristina Laslo (9), Bianca Maria Bazaliu (12), Daniela Corban, Alexandra Carasol,  Florenta Ilie, Lorena Ostase (3). Antrenor principal: Aurelian Rosca; Antrenor secund: Gavril Kozma.