Home » Alte sporturi, International, National » Fed Cup, tenis feminin: Romania pierde meciul decisiv cu Cehia!

Fed Cup, tenis feminin: Romania pierde meciul decisiv cu Cehia!

romania tenis fed cup  Tricolorele au pierdut in primul tur din Fed Cup, in fata campioanei en-titre, Cehia, deznodamantul fiind decis dupa partida de dublu, castigata de cuplul Pliskova/Strycova.

Dupa primele doua meciuri disputate sambata, cele doua formatii se aflau la egalitate 1-1. Mai intai, Karolina Pliskova a trecut de Simona Halep in 3 seturi, (6-7, 6-4, 6-2), pentru ca apoi Monica sa restabileasca egalitatea pentru Romania, dupa victoria in doua seturi in fata numarului 9 mondial, Petra Kvitova (6-3, 6-4).

Duminica, Simona a adus Romania in avantaj, dupa ce s-a impus in 3 seturi de Petra Kvitova, in o ora si 28 de minute de joc: 6-4, 3-6, 6-3A urmat cel de-al patrulea joc, iar o victorie a Monicai ar fi adus Romania in semifinalele competitiei Fed Cup.

Pliskova a facut din nou un meci mare, reusind sa se impuna in primul set cu 6-4, dupa 41 de minute de joc. Cehoaica a dominat si in setul secund, a condus cu 4-2, dar a urmat o revenire senzationala a Monicai Niculescu. Romanca a gresit mai putin, a jucat variat si a prins incredere, castigand urmatoarele 4 ghemuri si reusind astfel sa-si adjudece actul secund cu 6-4. Decisivul a fost dominat de cehoaica, Pliskova castigand cu 6-3, egaland astfel situatia la general dupa 4 meciuri, 2-2.

Ne-a batut Pliskova!

A urmat apoi proba de dublu, perechea romana fiind formata din Andreea Mitu si Raluca Olaru, iar Karolina Pliskova a jucat si acest meci, fiind al treilea joc in doua zile pentru cehoaica.

Pliskova a fost practic jucatoarea decisiva a Cehiei, aducand doua puncte in meciurile de la simplu, contribuind si la victoria in meciul decisiv. A fost un joc dominat de cehoaice, care se impun meritat in doua seturi, 6-2 si 6-3.

Asadar Romania pierde in primul tur din Fed Cup, dar dupa o prestatie onorabila, in fata campioanei in exercitiu. De mentionat  si publicul calduros din Cluj, care si-a incurajat in mod fair-play echipa favorita.