Home » Bacau, Handbal, Locale, National » Final 3, handbal masculin: Stiinta M.D. Bacau – Potaissa Turda 32-28 (17-13)

Final 3, handbal masculin: Stiinta M.D. Bacau – Potaissa Turda 32-28 (17-13)

stiinta md bacau - potaissa turda 32-28 Stiinta Municipal Dedeman Bacau a castigat partida de pe teren propriu cu Potaissa Turda si urca pe locul 2 in clasament dupa doua partide disputate.

Bacauanii, cu cea mai slaba linie de clasament in Final 3 dupa prima etapa, aveau nevoie de victorie pentru a mai spera la titlu de campioana.

Gazdele au controlat prima repriza, printr-un joc rapid in ofensiva si cu o aparare avansata ce a pus probleme oaspetilor.

Dupa 17-13 la pauza, avantajul gazdelor s-a marit la 7 goluri in minutul 45. Oaspetii au continuat lupta si au reusit sa reduca avantajul gazdelor la doar 3 goluri, 29-26, cu 5 minute ramase din joc.

Bacauanii nu s-au pierdut cu firea si reusec prima victorie in acest Final 3, totodata urcand pe locul 2 in clasament dupa 2 jocuri disputate. Mihai Bujor a fost principalul marcator al gazdelor, cu 8 reusite, iar Raul Marian  a marcat 9 goluri pentru oaspeti.

De mentionat faptul ca formatia bacauana este inca pe minus la golaveraj, dupa infrangerea din prima etapa, la 9 goluri, in fata campioanei HCm Constanta.

Duminica se disputa urmatoarea etapa, cea de-a IV-a din Final 3, cand cele doua echipe se vor intalni, din nou, de aceasta data pe terenul celor de la potaissa Turda.